CTCA’dan Sir Lindsay Hoyle’a: “Kıbrıs ziyaretini Kıbrıslı Türk yetkilileri de kapsayacak şekilde genişletmesini bekliyoruz”
Date Added: 14 Şubat 2022, 11:51

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler, Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle’dan bugün adaya yapacağı üç günlük ziyareti sırasında KKTC’ye de gitmesini istedi.

Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyinden (CTCA) yapılan açıklamada, “İngiltere, Kıbrıs müzakerelerinde garantör. Biz Kıbrıslı Türkler olarak, Parlamento Başkanı Lindsay Hoyle’un Kıbrıs’ı ziyaret ederken bu değerli fırsatı değerlendirmesini ve ziyaretini kuzeydeki Kıbrıslı Türk yetkilileri de kapsayacak şekilde genişletmesini bekliyoruz.” denildi.

Açıklamada, Kuzey Kıbrıs’a yapılacak bir ziyaretin “eşitliği göstereceği ve KKTC ile İngiltere arasında yeni müzakereler için olumlu bir adım olacağı” belirtildi.

Genç Kıbrıslı Türkler Derneğinin açıklamasında ise “İngiltere’yi temsil edenlerin, Kıbrıslı Türklere ve Kıbrıslı Rumlar’a eşit davranması önemli. Ne yazık ki İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıslı Türklere karşı sistematik olarak ayrımcılık yapılan ve ırk temelli önyargılı bir politika uyguluyor.” ifadesine ver verildi.

Metinde Hoyle’un olası bir ayrımcılıktan kaçınmak için Kıbrıslı Türk temsilcilerle de görüşmesinin hayati önem taşıdığı savunularak, “Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkleri temsil etmiyorlar, asla temsil etmediler ve asla etmeyecekler.” denildi.

Hoyle, bugün, Güney Kıbrıs Rum Kesimine resmi bir ziyaret yapacak. Üç gün sürecek ziyaret sırasında Hoyle’un, adadaki İngiliz üslerini ziyaret etmesi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nicos Anastasiades ve diğer yetkililerle görüşmesi bekleniyor.