CTP-BG Genel Sekreteri Erk: “Liderlerin masadan kaçma lüksü yok”
Date Added: 06 Ocak 2015, 10:00

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk, Kıbrıs sorununun çözümü için liderlerin masaya dönmeleri gerektiğini belirterek, liderlerin masadan kaçma gibi bir lüksleri olmadığını, bir an önce müzakere masasına dönüp sorunun çözümü için efor sarf etmeleri gerektiğini vurguladı.

Kutlay Erk, Kıbrıs’ta çözüm için çok geç kalındığını belirterek, Kıbrıs Rum tarafının bahaneler üretip masadan kaçmasının artık yettiğini ve masaya dönmesi gerektiğini belirterek, Rumların münhasır ekonomik bölgede araştırma yapmaya devam etmeleri halinde yeni krizlerin olacağını, buna hiç gerek olmadığını söyledi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in masaya dönmek için sunduğu koşulların yerine getirilebilecek koşullar olmadığını vurgulayan Kutlay Erk, bu koşulların yerine gelmesi halinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni resmen tanımış olacağını, bunun da mümkün olmadığını belirtti.

Hidrokarbon yataklarından dolayı Akdeniz sularında bir gerginlik olduğunu ifade eden CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, bölgede daha fazla gerilim yaşanmasına ihtimal vermediğini, çünkü dünyanın buna izin vermeyeceğine inanç belirtti.

Ortadoğu’da zaten büyük bir gerilim ortamı olduğuna işaret eden Erk, Kıbrıslı Türkler olarak tek isteklerinin gerilimin bitmesi ve Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu kaydetti.

Türkiye’den KKTC’ye su geleceğini ve bu suyun adının “Barış Suyu” konduğunu anlatanErk, çözüm olması halinde bütün kaynakların ortak olacağına vurgu yaptı.