Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban ile görüştü
Date Added: 05 Ekim 2015, 11:36

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile Görüştü. Akıncı’ya görüşmede, Dışişleri Bakanı Emine Çolak da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşme sonrasında, basına açıklamalarda bulunarak mevcut olan taahhüt, siyasi istek ve elde edilen ivmenin sürmesi halinde yıllar değil aylar içerisinde çözüme ulaşılabileceğini söyledi.

Akıncı, New York’ta hem kendisinin hem Dışişleri Bakanı Emine Çolak’ın hem de Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami’nin yoğun ve yararlı temaslar yaptığını kaydetti ve görüşmelerin sonucundan memnuniyet duyduklarını ifade etti
Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri Ban’la yaptıkları görüşmede Genel Sekreter’e müzakerelerle, müzakere sürecindeki duruşlarıyla ilgili bilgiler aktardıklarını ve önlerindeki yolla ilgili fikir alış verişinde bulunduklarını dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, son aylarda Yönetim ve Güç Paylaşımı, AB ve Ekonomi başlıklarında önemli ilerlemeler kaydedildiğiyle ve bundan sonra müzakere edilecek olan Güvenlik ve Garantiler, Toprak Bütünlüğü ayarlamaları ve Mülkiyet konularının daha zor ve karmaşık olduğuyla ilgili fikir birliğine vardıklarını da kaydetti.
Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile eşit sayıda Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk üyeye sahip bir mülkiyet komisyonu kurulması ve komisyonun mülkiyet konularında çalışma yapması konusunda fikir birliğine vardıklarını dile getirdi. Mülkiyet komisyonunun kararlarının bugüne kadar üzerinde fikir birliğine varılmış belirli kriterlere bağlı olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerecilerin önümüzdeki süreçte bu kriterler üzerinde müzakere edeceğini vurguladı ve kısa zaman içerisinde iyi bir neticeye ulaşılması temennisinde bulundu.