Cumhurbaşkanı Akıncı: “Her iki toplum da çözüm arayışlarından yoruldu”
Date Added: 22 Temmuz 2015, 11:34

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, adadaki her iki toplumun, özellikle Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs sorununa çözüm arayışından yorulduğuna işaret ederek, mevcut çözüm bulma fırsatının son olabileceğini söyledi. Akıncı: “Görüşülmeyen hiçbir konu kalmadı. Sorunun çözümü için siyasi istek ve kararlılık gerekli,” dedi.

Akıncı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı etkinlikleri için KKTC’ye gelen yabancı parlamenterlere gazetecileri bilgilendirmeye yönelik toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Türklerin, Annan Planı’na evet demesine rağmen Kıbrıslı Rumların reddinden dolayı Avrupa Birliği’ne üye olmadığını ve geleceklerinin, başkaları tarafından verilen kararla belirlendiğine vurgu yaptı.
Akıncı, çözüme ulaşmak için müzakerelerde alınacak çok yolun bulunduğunu ancak mevcut hızla devam edildiği takdirde, bir çözüme aylar içerisinde ulaşılabileceğini kaydetti.
Siyasi kararlılığın yanısıra “empati” ve “uzlaşı”nın da bir çözüme uzlaşmada gerekli olduğunun bilinmesi gerektiğini kaydeden Akıncı, “Eğer şimdi çözüm bulamazsak, başka bir fırsat çıkmayabilir çünkü toplumlar, özellikle de bizim toplum çözüm bulma çabalarından yorulmuştur. Yıllar içerisinde pek çok hayal kırıklığı yaşadık” dedi.