Cumhurbaşkanı Akıncı ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ilk yurt dışı ziyaretini dün Türkiye Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdi.

TC Cumhurbaşkanlığı’na ait özel uçak ile Ercan’dan Ankara’ya giden Akıncı ve heyeti Esenboğa Havalimanı’nda resmi devlet töreniyle karşılandı.

Ankara’da ilk olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

BASIN TOPLANTISI

İki Cumhurbaşkanının düzenledikleri basın toplantısında Kıbrıs sorununa bu yıl içinde çözüm bulunması isteği vurgulandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs meselesinde önlerindeki döneme dair ne gibi adımlar atılacağını ve ne gibi roller üstlenileceğini konuşma fırsatı elde ettiklerini belirtti. Erdoğan, şöyle konuştu:

 “Her türlü iyi niyetli yaklaşıma ve BM’nin çabalarına bugüne dek destek verdik, vereceğiz. Önümüzdeki günlerde müzakerelerin yeniden başlaması planlanıyor. Temennimiz 11 Şubat ortak açıklamasındaki ilkeler çerçevesinde en kısa zamanda sonuca ulaşılmasıdır. Burada şu hususun altını özellikle çizmek istiyorum. Sadece Türk tarafının gayretleri ve özverisiyle sonuç almak mümkün değildir. Şimdiye kadar Kıbrıslı Türk kardeşlerimiz her türlü gayreti göstermiş, güçlü irade koymuş, çözüm isteyen taraf olduğunu ispat etmiştir. Artık Rum tarafının da işi yokuşa sürmekten vazgeçmesi ve samimi çaba göstermesi gerekmektedir. Bunun gerçekleşmesi halinde biz 2015’in Kıbrıs’ta çözüm yılı olabileceğine inanıyoruz. Çözüm fırsatı 2004’teki gibi bir daha heba edilmemelidir. Çözüme ancak BM çerçevesinde müzakere masasında varılabilecektir. Bunun haricinde başka yollarla Türkiye veya Kıbrıs Türk tarafı üzerinde baskı yoluyla sonuç alınması, açık söylüyorum, beyhude bir uğraştır.

Garantör ülke olarak adil ve kalıcı bir çözüm için şimdiye kadar nasıl destek vermişsek, bundan sonra desteğimizi devam ettireceğiz.

KKTC’nin su ihtiyacını karşılamak üzere “Asrın Projesi” diye nitelenen büyük projeyi hayata geçirmek için çalışmaların sürdüğüne işaret eden ve projeyle ilgili bilgi veren Recep Tayyip Erdoğan, Su Temin Projesi’yle yılda 75 milyon metreküp içme ve sulama suyunun Kıbrıs’a taşınacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Kıbrıs sorununda önemli bir eşiğe gelindiğini belirterek “Benim seçilmem sonrasında gözlemlediğim uluslararası ortamda da oluşan olumluluk bizlere ek bir güç kaynağıdır. Öyle inanıyorum ki uluslar konjonktürün de getirdiği bu yeni durumda, bizlerin öteden beri sürdürdüğü bu çözüm vizyonunu daha ileriye taşımak için göstereceğimiz gayretler, elbette çok yararlı olacaktır” dedi. Ancak bunun tek taraflı bir uğraş olamayacağına işaret eden Akıncı, seçim kampanyası boyunca ve daha sonra devir teslim töreninde de ortaya koyduğu çözüm vizyonunun Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis tarafından da paylaşılmasının en büyük dileği olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Anastasiadis’in 2004’teki referandumda Annan Planı’na evet diyen tek Kıbrıslı Rum lider olduğunu ama yüzde 75 hayır çıkınca o konumunu daha uzun sürdüremediğini anlattı. Akıncı, Anastasiadis’in 2004’teki vizyonunun bugün oluşan yeni durumda yeniden gündeme gelmesini, yararlı bir diyalog sürecini sürdürerek 1968’den beri süren müzakerelerin bir sonuca bağlanması ve Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası toplumun parçası haline gelmesini diledi.