Cumhurbaşkanı Akıncı, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’la çalışma toplantısı için Ankara’ya gitti

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la çalışma toplantısında bir araya gelmek üzere, dün akşam Ankara’ya gitti.

Cumhurbaşkanı, Akıncı bugün Beştepe’deki TC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Erdoğan ile çalışma toplantısında bir araya gelecek.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ankara’ya hareketinden önce Ercan Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında müzakerelerde 23 Ağustos -14 Eylül arasında planlanan 7 toplantı ve sonrasındaki 3-4 ayın önemini vurguladı.

Akıncı, müzakerelerde önemli konuların gündeme geldiğine işaret ederek bu dönemde Ankara ile temasın bir ihtiyaç olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeyi kendisinin talep ettiğini söyledi.

Mustafa Akıncı “Bizimle koordineli çalışmak Türkiye’nin de ihtiyacıdır. Zaten bu vardı, şimdi en üst seviyeye çıkarılıyor. Erdoğan’la yapacağımız bu görüşmenin Kıbrıs sürecine yeni bir katkı yapacağından şüphe duymuyorum” dedi. Ercan’daki açıklamasında Rum tarafının ortamı gerginleştirmemesi çağrısını yineleyen Akıncı, Rumların garantiler, toprak ve doğal gaz konularındaki söylemlerini eleştirdi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümünde kendi nesilleri için son fırsat olduğu görüşünü de yineledi ve çözüm 2017’ye sarkarsa çözüm fırsatı penceresinin kapanacağına şahit olunacağı uyarısı yaptı.

“Türkiye’nin garantisinin Kıbrıs Türk halkı için ne kadar önemli olduğunun altını defalarca çizdiğini kaydeden Akıncı, güvenlik konusunun Kıbrıs Türk halkı için hayati olduğunu vurguladı. Türkiye’nin de garantör ülke olarak kendi ihtiyaçlarını ortaya koyacağını ve konunun 5’li konferansta ele alınacağını kaydeden Akıncı, Türkiye’nin bu konuları “hiç müzakere etmem” noktasında olacağını sanmadığını ifade etti.