Cumhurbaşkanı Eroğlu: “Masada muhatabımı bekliyorum”
Date Added: 18 Mart 2015, 10:56

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, büyük bir ihtimalle nisan ayının ilk haftalarında bazı açıklamalarla müzakere masasına dönüşün duyurulabileceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, dün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul etti. Görüşme sonrasında Eide ile Eroğlu basına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu açıklamasında BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye göre Rum lider Nikos Anastasiades’in masaya dönme niyetinde; kendisinin ise zaten masada muhatabını bekliyor durumda olduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de konuşmasında, hidrokarbon krizinin aşılmak üzere olduğunu ve müzakerelerin birkaç hafta gibi kısa bir süre içerisinde yeniden başlayacağını düşündüğünü kaydetti.
Rum Yönetimi Başkanı Anastasiades’le de bir araya geldiğini kaydeden Eide, hem liderlerin, hem de kendisinin hidrokarbon krizinin aşılmak üzere olduğuyla ilgili ortak bir his içerisinde olduklarını, koşulların kısa süre içinde yeniden şekilleneceğini ve o zaman müzakerelerin yeniden başladığını duyurabileceklerini dile getirdi.

Eide, “Bunu şimdi yapmıyorum çünkü gerçekleşmesi gereken bazı şeyler var, ancak ilkbahar, sonbahardan daha umut verici olacak. İyi hava ve ilkbaharla bir iyimserlik edinebiliriz” diye konuştu.

Müzakerelerin sadece yeniden başlamayacağını, görüşmeleri gerçekte planlanandan daha hızlı bir şekilde gerçekleştireceklerini kaydeden Eide, “Tekrar vurgulamak istiyorum, bunun onaylanması ve deklere edilmesi gerekiyor, ancak ben her iki tarafta da bunu mümkün kılacak bir istek olduğunu hissediyorum. Bu birkaç hafta gibi kısa bir süre içerinde olur, birkaç ay değil…” şeklinde konuştu.
Hidrokarbon krizinin nasıl aşılacağının sorulması üzerine ise Eide, Kıbrıs Türk tarafınca bazı aktivitelere karşılık olarak yayımlanan Navtex’in süresinin 6 Nisan’da sona ereceğini hatırlattı ve birkaç hafta içinde görüşmelerin tarafların baştaki pozisyonları temelinde başlamasının mümkün olacağına dair genel bir resim olduğunu ifade etti.