Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti olan KKTC istikrarın yegane teminatıdır. Gerisi teferruattır”
Date Added: 28 Kasım 2022, 11:33

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’deki değişen konjonktüre vurgu yaparak, “Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti olan KKTC istikrarın yegane teminatıdır. Gerisi teferruattır” dedi.

KKTC’de turizmdeki gelişmeler, üniversitelerin başarısı, asrın projesi olan su projesi gibi mega yatırımlarla KKTC’nin çehresini ve geleceğini değiştirmeye, geleceğe umutla bakılmasını sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, “KKTC bir Türk devletidir. Türk Dünyasının Doğu Akdeniz’deki temsilcidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak alınmasına ilişkin Avrupa Birliği’nin “bunun kabul edilemez olduğuna” yönelik açıklamasına ilişkin, bu aşamayı bile kabul edemeyen bir zihniyetle karşı karşıya kalındığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Gaziantep Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen KKTC’nin 39’uncu yıldönümü resepsiyonuna katıldı.

Gaziantep’te Şehitkamil Sanat Merkezi’nde düzenlenen resepsiyona, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bölge yetkilileri, rektörler, oda başkanları, gaziler ve şehit yakınları, dernek başkanları, fahri konsoloslar ve siyasi parti il başkanları katıldı.

KKTC’nin kuruluş tarihi olan 15 Kasım’da olması planlanan ancak İstanbul’da yaşanan terör saldırısından dolayı bugün yapılan resepsiyonun, bugün alınan yeni bir şehit haberiyle müziksiz yapılmasına karar verildi.

Törende, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Gaziantep Başkonsolosu Fatma Demirel ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin birer konuşma yaptı.