Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TBMM-KKTC Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem ve beraberindekileri kabul etti
Date Added: 17 Kasım 2021, 11:13

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin 38. Kuruluş Yıl Dönümü etkinlikleri çerçevesinde ülkede bulunan TBMM-KKTC Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem ve beraberindekileri kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Tatar, pandemi koşullarının yarattığı ekonomik sıkıntılara rağmen KKTC’de her alanda yatırımlar gerçekleştiğini belirterek KKTC’nin gelişiminin süreceğini vurguladı.

Kıbrıs Türkü’nün çeşitli saldırı ve soy kırımlara maruz kalarak bu topraklarda yıllardır var oluş mücadelesi verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, 1974 Mutlu Barış Harekatı ve ardından KKTC’nin ilan edilerek Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğüne ve egemenliğine sahip çıkıp geleceğe güven ve umutla baktığını belirtti.

Tek egemenliğin olduğu federasyonun, Kıbrıslı Türkleri azınlığa düşürerek Türkiye’yi adadan uzaklaştıracak büyük bir oyun ve bencil bir siyasetin ürünü olduğunu ve birkaç anayasa değişikliğiyle federasyon kisvesi altında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamının Rum tarafınca arzu edildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta ancak egemen eşitliğe dayalı iki ayrı devletin iş birliğinin ortaya çıkmasıyla bir anlaşmanın kabul edilebileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Crans Montana’da yaşanan süreçlerin federasyon tezinin sona erdiğinin önemli göstergeleri olduğuna dikkat çekerek yeni siyasetin Türkiye ile tam bir uyum içerisinde daha da ileri taşınacağının altını çizdi.

Kıbrıs’ta empoze bir çözümün asla kabul edilmeyeceğini, Kıbrıs’ta iki ayrı halk, devlet ve demokrasi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Anavatan Türkiye’nin de desteğiyle sergilediği dik duruşunu sürdüreceğine vurgu yaptı.

Kıbrıs Türkü’nün haklı davasının gün gelip kabul göreceğine inanç belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere de değinerek bölgedeki hak ve çıkarlardan asla geri adım atılmayacağını ifade etti.