Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 84’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
Date Added: 10 Kasım 2022, 12:51

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 84’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın mesajı şöyle;

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk;

Ebediyete intikalinin 84’üncü yıl dönümünde saygı, özlem ve sevgiyle seni yâd ederken, bize miras bıraktığın ilkelere, değerlere ve misyona büyük bir sorumluluk duygusu ve kararlılıkla sahip çıkıyoruz.

Ulusumuzun binlerce yıllık tarihini ve bağlı olduğu değerleri en özlü bir biçimde ifade eden özgürlük ve bağımsızlık şiarını rehber edinen Kıbrıs Türkü; egemenliğine, hürriyetine ve onurlu geleceğine büyük bir cesaretle sahip çıkarken senin düşüncelerin ve ilkelerinle hareket etmekten bir an bile imtina etmemektedir.

Bize bıraktığın sönmez ateş, bugün büyük bir volkana dönüşmüş, Türk milletinin Doğu Akdeniz’deki temsilcisi olan Kıbrıs Türkleri, en büyük güvence kaynağı olan Türkiye Cumhuriyeti’yle vatanına, egemenliğine ve devletine sahip çıkarak bize bıraktığın kutsal mirası ileriye taşımaktadır.

Senin önderliğinde Türk ulusunun yarattığı değerler, eserler ve başarılar, tüm insanlık ve dünya tarihine anlam ve yön kazandırdığı gibi Kıbrıs Türkü’ne de her hâl ve koşulda rehber olmaya devam etmektedir.

Mazlum ve tutsak uluslara bağımsızlık ilhamını ve cesaretini veren özelliğiyle insanlığın yakın tarihini etkileyen ve evrensel bir nitelik taşıyan ilkelerin ve yüce ülküne her daim sımsıkı sarılan Kıbrıs Türkü; bir süre sonra 39’uncu kuruluş yıl dönümünü kutlayacağı egemen devletinde onurlu ve özgür bir halk olarak yaşamanın erdemiyle senin bize bıraktığın mirası çok daha ileriye taşımanın azmi ve kararlılığı içerisindedir.

Demokrasiyle egemenliği kayıtsız ve şartsız millet devreden yönetim biçimiyle vicdanı hür irfanı hür nesiller yetiştirmesiyle taçlandırdığınız Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünde, egemen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni iktisadi gücü, siyasi statüsü ve bağımsızlığa kökleştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam etmek, gelecek nesillere ve bize bıraktığınız mirasa karşı en önemli sorumluluğumuzdur.

Senin en büyük mirasın, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünün de en büyük güvence kaynağı olan Anavatan Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza dek mutluluk ve esenlik içerisinde yaşayacaktır.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk; seni, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını her geçen gün çok daha büyük bir saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.”