Cumhurbaşkanı Sözcüsü Osman Ertuğ: “Muhatabınız Türkiye değil, Kıbrıs Türk tarafıdır”
Date Added: 10 Mart 2015, 09:13

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Osman Ertuğ, Rum yönetimine; “gerek hidrokarbonlar, gerekse Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü konularında muhatabınız Türkiye değil Kıbrıs Türk tarafıdır” mesajı gönderdi. Ertuğ, Rum Yönetimi’nin, bu konuda herhangi bir üçüncü taraftan aracılık istemesine veya onları devreye sokmaya çalışmasına ise gerek olmadığını kaydetti.
Ertuğ, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere bir mesaj verdiğinin açıklandığını ifade ederek, “İletmek istedikleri mesajlarını kendilerini aylardır masada bekleyen Kıbrıs Türk tarafına, Sayın Cumhurbaşkanımıza doğrudan iletebilirler. Bunun aksine söz ve davranışlar olayı saptırma ve oyalama taktiklerinin ötesine geçemez” dedi.
Osman Ertuğ, “Kıbrıs Rum tarafı, Anavatan Türkiye’ye muhatap olmak istiyorsa bunun yolu bellidir ve bu da Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafları yanında iki anavatanı ve garantörleri içerecek dörtlü veya beşli bir toplantının yapılmasıdır” dedi.
Osman Ertuğ geçmişte benzeri koşullarda, yani Kıbrıs Rum tarafı tek yanlı hidrokarbon faaliyetlerini sürdürürken bizim adımıza Türkiye’nin aynı bölgelerde sismik araştırmalar yaptığı bir dönemde, görüşmelerin kesilmeden devam ettiği hatırlanacaktır. Dolayısıyla ‘koşulların oluşması’ görüntüsü altında Kıbrıs Rum tarafının masaya dönmemekteki ısrarının nedeni sismik araştırmalarımız veya Navtex’imiz değildir; müzakerelerin al-ver aşamasına gelmiş olmasıdır. Kıbrıs Türk tarafıyla eşit ortak olarak güç ve yetki paylaşımına gitmek istemeyen, adanın doğal zenginliklerini Kıbrıs Türk tarafıyla paylaşmaktan kaçınan Kıbrıs Rum tarafının çeşitli bahanelerle bu aşamaya girme irade ve cesaretini gösterememesidir” dedi.