Cumhurbaşkanı Tatar: “Böyle bir çağda ve değişen dünya konjonktüründe, spor oyunlarında kısıtlamalara devam edilmesinin hiçbir insani değeri yoktur”
Date Added: 23 Ağustos 2022, 10:32

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, böyle bir çağda ve değişen dünya konjonktüründe halen spor oyunlarında kısıtlamalara devam edilmesinin hiçbir insani değerinin olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Rum tarafının baskıları nedeniyle halen Kıbrıs Türk halkı üzerinde ambargo ve kısıtlamalar bulunduğunu, Kıbrıs Türk halkını vazgeçtirip kendilerine yama yapmaya yönelik oynanan bu oyunu asla kabul etmeyeceklerini belirterek, “Biz bu engelleri kırmak için elimizden gelen her şeyi, her ortamda yapmaya çalışıyoruz, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her türlü teması değerlendiriyoruz” dedi.

Tatar, TAK muhabirine yaptığı değerlendirmede, İslami Dayanışma Oyunları’na katılmak üzere bulunduğu Konya’da Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le ilk defa görüşme fırsatı olduğunu; kendisine İslam Oyunlarına ülke olarak katılamamış olmaktan duyduğu üzüntüyü ifade ettiğini ve ileriki zamanlarda katılabilmek adına nasıl bir destek verilebileceğini konuştuklarını kaydetti.

Eylül ayında gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, her sene KKTC Cumhurbaşkanlarının bu Kurul’a katıldığını, kendisinin de geçen sene burada yer aldığını ve burada Türk tarafı olarak, Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle devamlı değerlendirmelerde bulunduklarını kaydetti.

Geçen sene New York’ta Türkevi’nin açılışına da davetli olarak katıldığını ve KKTC New York Temsilciği için ayrılan katın açılışını da yaptığını hatırlanan Tatar, burada yine birçok devlet başkanıyla tanışma fırsatı olduğunu, bu yıl da dost ülke temsilcileriyle temaslarda ve TC heyetiyle değerlendirmelerde bulunmak üzere toplantılara katılmayı planladıklarını aktardı.

Rum tarafına iletilen öneriler olduğunu da anımsatan Tatar, bu önerilerin de esas amacının her iki toplumun faydası olduğuna vurgu yaptı. İlk önerinin hidrokarbon zenginliklerinin paylaşımında ciddiyet olduğunu söyleyen Tatar, bir komite kurulmasını talep ettiklerini ve bu komitede Kıbrıslı Türklerin de yer alarak, denetleyebilecek konumda olmasını istediklerini söyledi.

Diğer bir önerinin ise, yenilenebilir enerji olduğunu belirten Tatar, akaryakıt sıkıntılarının her iki tarafta da mevcut olduğunu ve bu çağdışı kullanımdan vazgeçilip, ülke için en uygun enerji türü olan güneş enerjisinden faydalanılması ve ara bölgeye enerji panellerinin yerleştirilmesini önerdiklerini kaydetti.