Cumhurbaşkanı Tatar: “Bu topraklarda devleti yaşatıp güçlendirmek için gençlik ve spor çok önemli”
Date Added: 13 Ocak 2023, 11:05

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu topraklarda devleti yaşatıp güçlendirmek için gençlik ve sporun çok önemli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, günübirlik resmi ziyaret için öğle saatlerinde KKTC’ye gelen Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu kabulde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Tatar’a kendisini kabul ettiği için teşekkür ederek, bugün (dün) üniversitelerle milli sporcu bursuna yönelik yapılacak çalışmalar için adada bulunduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nde bu konuda başlatılan çalışmaların son derece başarılı yürütüldüğüne işaret eden Kasapoğlu, bu sürece şimdi de KKTC’deki üniversitelerin de dahil edileceğini kaydetti.

Akademik olarak çok başarılı olan sporcuların artık bir ikilemde kalmayacaklarını, gençlerin bir yandan spor yaparken, bir yandan da hayallerinin peşinden koşarak, istedikleri alanda eğitim alabileceklerine dikkat çeken Kasapoğlu, bu konuda çok ciddi bir açılım yapacaklarını belirtti.

Bugün (dün) ayrıca süreci tamamlanan Çetinkaya sahasında da incelemelerde bulunacaklarını söyleyen Kasapoğlu, KKTC ile ortaklaşa yürütülen çalışmalarda sporun gençlik gibi çok önemli bir alan olduğunu, bu anlamda projelerin artık uygulama safhalarına geçildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, Kasapoğlu ve beraberindeki heyeti KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konu spor ve gençlik olunca heyecanlarının daha da büyük olduğunu söyledi.

Gençlere ve spora çok önem verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Taksim sahası ve Çetinkaya’nın Kıbrıs Türk halkının ilk kulüplerinden biri olduğunu, orada çok büyük mücadeleler verildiğini, futbolun yanı sıra TMT’nin de orada kurulmuş olması nedeniyle Kıbrıslı Türkler için tarihi öneme sahip bir yer olduğunu kaydetti.

Taksim sahasının açılmasıyla Kıbrıs Türk futboluna büyük katkıları olacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkı ve gençliğinin hâlâ haksız birtakım ambargo ve izolasyonlara maruz kaldığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti milli takımları üzerinden, ülke gençleri ve sporcularının dünya sporu ve olimpiyatlarıyla buluşabilmesinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, bunun Kıbrıs Türk gençleri için bir kapı olduğunu kaydetti.

Gençlik ve spora sahip çıkmanın önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, bu topraklarda bu devleti yaşatıp güçlendirmek için gençlik ve sporun çok önemli olduğunu vurguladı.

Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olunmasının Kıbrıslı Türklere yeni kapılar açacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu statüyle yeni etkinlikler, müsabakalarda gençlerin yer bulabilmesi ve anayasal ismiyle KKTC’yi temsil etmeleri temennisinde bulundu.