Cumhurbaşkanı Tatar: “Cenevre’de yaptıklarımız bir dönüm noktasıdır”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve heyeti Cenevre’den KKTC’ye döndü. Cenevre dönüşü Ercan Havalimanı’nda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta adil, kalıcı, sürdürülebilir bir anlaşmanın ancak eşit koşullarda olabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar “Eşitlik temeli sağlanmadan, kalıcı bir anlaşma sağlamak mümkün değildir. Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bizi yama etmekten başka bir yol düşünmüyorlar. Kimse de buna genel kurulda ses çıkarmadı. Egemen eşitliğimizin tanınması ve uluslararası eşit statüyü kazanmamız neticesinde, devletten devlete yapılacak görüşmelerle bir çözüme ulaşılabileceğini orada da söyledik. Bir anlaşma olacak diye kendi cumhuriyetimizden vazgeçmemiz ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama olmamızı kimse bizden bekleyemez. Artık yeni bir sayfanın açılması ve yeni bir siyasetin gelişmesi gerekiyor. Ben Sayın Guterres’e de Cenevre’ye gitmeden önce bunları söyledim. Federasyon temelinde anlaşma sürecinin tamamen tükendiğini ve yeni bir siyaset yaratılması gerektiğini belirtmiştim. Cenevre’ye yeni fikirlerimizi ifade etmek için gittik. Hem BM Genel Sekreteri hem de taraf ülkelere gerekli mesajları verdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, ortaya koydukları yeni fikirlerin dünya basınında yer bulduğunu, Kıbrıslı Türklerin neler yaşadığını anlattıklarını ve mağduriyeti dünya kamuoyuna duyurma fırsatı sunduklarını belirterek, “Doğu Akdeniz’de kalıcı bir çözüm sağlanması isteniyorsa BM Güvenlik Konseyi var olan gerçekleri kabul etmelidir. Rumlar ne derse desin Kıbrıs’ta iki ayrı devlet vardır” dedi.

Tatar “Kıbrıs Türk halkı kendi egemenlik hakları ile kendi devletine sahip çıkmıştır. Rumlar ne kadar tanınmış olursa olsun, AB’ye girmiş olsun fark etmez. Ben gerçekleri aktarmanın büyük mutluluğu ve bahtiyarlığı içerisindeyim. Benim derdim ve davam, gelecekte esenlik içerisinde bu toplumun yaşamasıdır. Bizim Cenevre’de ifade ettiklerimiz bir dönüm noktası ve milattır. 50 yıldır federal bir anlaşma için yeteri kadar fedakârlık yaptık. Bu adımın artık atılması gerekliydi” dedi.

Masada iki eşit tarafın oturmaması halinde, o masadan kalıcı bir anlaşma çıkmasının mümkün olmadığını vurgulayan Tatar, İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’ın da artık Kıbrıs’ta iki ayrı devletin tanınması gerektiğini ve tek taraflı olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB’ye alınmasının yanlış olduğunu ifade ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, zirve toplantısında da bunları vurguladığının altını çizerek, “Ne Kıbrıs eski Kıbrıs, ne de Doğu Akdeniz, eski Doğu Akdeniz’dir. Bize yapmak istedikleri dayatmalarla bir çözümü dayatmak ve bizleri Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama etmektir” dedi.

Tatar şöyle devam etti: “Çok büyük özverilerle bir devlet kurduk. Türkiye ile bağlarımızın kopartılmasını asla kabul etmeyiz. Önemli olan doğruyu yapmaktır. Doğru olanda egemen eşitliğimizin kabul edilmesi ve bu temelde bir müzakere süreci gerçekleştirilmesidir. Başarılı bir toplantı sonrasında, tarihi bir adım atmanın mutluluğuyla ülkeme geri döndüm.”

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafı olarak pozisyonlarının belli olduğunu söyleyerek, bu pozisyondan geri adım atmalarının mümkün olmadığını da kaydederek “Yeni bir özel temsilci atanması ve müzakere sürecine taşınması gündeme geldi ama biz bunu kabul etmedik. Bizim onay vermeyeceğimiz bir anlaşma olamaz. Kıbrıs’ta iki halkın olduğu kabul edilmiştir. Eşitliğimiz de bir bakıma kabul edildi ama ortada bize yapılan bir haksızlık var. Bizim onların hakları ve egemenliği ile bir derdimiz yok. Adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm hedefimizdir. 1 Nisan günü EOKA’nın kuruluşunu kutlayarak, EOKA’cıları kahramanlar olarak nitelendiren Anastasiadis’in Kıbrıslı Türklerin faydasına olacak bir çözüm için adım atması beklenemez. Kıbrıs Türk halkı onurlu ve mücadeleci bir halktır. Sonuna kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz”  dedi.

Ersin Tatar, Genel Sekreter Antonio Guterres’in iyi niyeti için teşekkür ettiğini, ama ortak bir zemin bulunana kadar yeni bir görüşmenin mümkün olmadığını ifade ederek, “Eğer bir anlaşma isteniyorsa bizim söylediklerimiz dikkate alınmalıdır. Kıbrıs’ta iki ayrı eşit devlet ve iki ayrı eşit halk vardır. Ya anlaşma olacak ya da yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Tatar, Kıbrıs Türkü’nün devletinden vazgeçmesi ve Kıbrıs Federal Devleti’ne yama olmasının asla kabul edilemeyeceğini de vurguladı.