Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhuriyet Meclisi’nin TÜRKPA’ya Gözlemci Üyeliğine kabul edilmesini değerlendirdi
Date Added: 02 Mayıs 2023, 11:18

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi’nin Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Gözlemci Üyeliğini büyük bir memnuniyetle karşıladığını vurgulayarak, “Kıbrıs Türk halkının haklarının tescili mücadelemize yorulmadan devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TÜRKPA’nın 12. Genel Kurulu’nda oy birliğiyle alınan kararla Cumhuriyet Meclisi’nin gözlemci üye statüsü elde etmesinin kendilerini gururlandırdığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı açıklamada, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Gözlemci Üyeliğine kabul edilmesini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu onuru bize yaşatan, devletimizin Türk Devletleri Teşkilatı’na Gözlemci Üye olmasını sağlayarak mücadele meşalesini yakan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve TÜRKPA Gözlemci Üyeliğimizin mimarı TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’a şükranlarımı sunuyorum.

Aynı zamanda TÜRKPA’nın değerli üyelerine, kardeş ülke Parlamento Başkanları’na oy birliğiyle bize bu statüyü verdikleri için teşekkürlerimi iletmeyi görev sayıyorum.

Egemen eşitliğimizin ve eşit uluslararası statümüzün tescil edilmesine dair çıktığımız bu onurlu yolda bir adım daha ilerlemiş olmamız geleceğe dair umudumuzu ziyadesiyle artırmıştır.

Kıbrıs Türk halkının haklarının tescili mücadelemize yorulmadan devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”