Cumhurbaşkanı Tatar: “Erenköy’de Kıbrıs Türkü bir destan yazmıştır”
Date Added: 09 Ağustos 2023, 10:44

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye ve İngiltere’de öğrenim gören öğrencilerin Erenköy’e çıkması ve bölge halkıyla bir araya gelerek, karşı karşıya kaldıkları orantısız güç karşısında gösterdikleri milli seferberlik sonucunda Erenköy’de Kıbrıs Türkü’nün bir destan yazdığını kaydetti.

Tatar, yazılan bu destanla, Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıs’taki Türk varlığının ilelebet devam edeceği mesajının bütün dünyaya haykırıldığını vurguladı.

Şanlı Erenköy Direnişi’nin 59’uncu yıl dönümü ve şehit düşenler dün Erenköy Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada yaptığı konuşmada, Erenköy Direnişi’nin 59’uncu yıldönümünde şehitlerin manevi huzurunda olduklarını belirterek, Erenköy Direnişi’nin benzerlikleriyle küçük bir Çanakkale Zaferi olduğuna dikkat çekti.

Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucu eşit ortağı olan Kıbrıs Türk halkının imha edilmek suretiyle tarihten silinmenin asla kabul edilebilir olmadığını söyleyerek, buradaki Selçuklu, Alevkaya, Bozdağ ve Dillirga köylerinin tepelerinde toplanan tüm mücahit ve bölge halkının, şehit olma pahasına milli birliğin korunması için adeta yemin ettiğini vurguladı.

Buraya komutan olarak görevlendirilen Rıza Vuruşkan’ın 7 Ağustos akşamı gönderdiği “Artık dayanamıyoruz, son noktadayız. Müdahale edilemeyecekse hepimiz şerefimizle şehit olacağız” mesajının ardından Türk jetlerinin Cengiz Topel’in önderliğinde adeta gökleri yararcasına buralara müdahale ettiğini kaydeden Tatar, 8 Ağustos’ta Rum-Yunan ikilisinin çete ve teröristlerini püskürtmek suretiyle Erenköy mücadelesini taçlandırdığını belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, Erenköy zaferinin, tarihe yakışır bir zafer olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının tarih sahnesinden silinmesine ramak kala böyle zaferlerin kazanılmasının herkese moral olduğuna ve bu moralle gelecek adımların atıldığına işaret ederek, “İki devletli siyasetin altı boştur diyenlere cevabımız bu ödenen bedellerdir, şehitlerdir, içerisinden geçtiğimiz acımasız soykırımlardır. Toplu imha planlarıdır ve onlara karşı direnen yiğit, mukavemetçi ve ölümü göze alan halkımızdır” dedi.

Tatar, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle artık herhangi bir anlaşma olması durumunda asla 1974 öncesine dönülmeyeceğini ve bir devlet olarak geleceğe emin adımlarla yürüneceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Erenköy’de şehit düşenlere ve Pilot Cengiz Topel’e Allah’tan rahmet diledi, tüm Erenköy halkına saygı ve minnetlerini iletti.