Cumhurbaşkanı Tatar, görev süresi sona eren İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lilly’i kabul etti
Date Added: 27 Temmuz 2022, 10:42

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, görev süresi sona eren İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lilly’i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Tatar görüşmede, Kıbrıs konusuyla ilgili Kıbrıs Türk tarafının görüşlerini paylaşarak, Rum tarafının Kıbrıslı Türklerle yetki ve refahı paylaşma konusundaki isteksizlikleri dolayısıyla ancak iki devletli ve egemen eşitlik temelinde bir antlaşmanın gerçekçi ve pratik olabileceğini vurguladı.

Tatar, Lilly’e görevde olduğu süre boyunca göstermiş olduğu gayretlerden ötürü teşekkür ederek Lilly’nin ilk göreve başladığı zamanlarda garantör ülkelerinden biri olan Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği üyesi olduğunu, ancak bugün AB’den çıkan İngiltere’nin Brexit sonrası Kıbrıs Türk tarafına izolasyonlar konusunda daha adil davranabileceğini düşündüklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının adada kendi ürettiği ürünleri doğrudan satabilmek için formüller bulunabileceğini belirtti.

Tatar, Kıbrıs’ta sürdürülebilir barış ve istikrar yolunun, adanın ortak sahiplerinden biri olan Kıbrıslı Türklerin müktesep hakkı olan egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsüne dayalı resmi müzakerelerden geçtiğini, iki devletin iş birliğine dayanan bir antlaşmanın adil ve gerçekçi olabileceğini söyledi.