Cumhurbaşkanı Tatar: “Hristodulidis ile bugünkü toplantının esas amacı tanışma, bir görüşme”
Date Added: 23 Şubat 2023, 11:15

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Rum lider Nikos Hristodulidis ile bugün yapacağı toplantının esas amacının bir tanışma, bir görüşme ve ileride yapılacak birtakım görüşmelere alt yapı hazırlığı yapmak ve teknik komitelerin daha fazla faydalı olabilmesi için iki liderin arasında diyalog kurulması olduğunu” söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, dün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs’taki BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Colin Stewart’la görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kanadalı diplomat Stewart’ın, Rum Yönetimi başkanlığına seçilen Nikos Hristodulidis ile bugün yapacakları gayriresmi buluşmanın hazırlıkları kapsamında kendisini ziyaret ettiğini belirterek, Stewart’ın önceki gün de Rum lider Hristodulidis ile bir araya geldiğini hatırlattı.

Tatar, görüşmede, Stewart ile Kıbrıs meselesinin özünü, gelinen aşamada Kıbrıs Türk tarafının beklentilerini detayları ile konuştuklarını ifade ederek, bugünkü toplantının bir “tanışma toplantısı” olacağını söyledi.

Tatar, Stewart ile yapılan görüşmede deprem konusunun gündeme geldiğini belirterek, dünkü görüşmede Stewart’a da bugün bu konuyu gündeme getireceklerini ve Kıbrıs’ta olası deprem durumunda iki taraf arasında nasıl iş birliği yapılabilir konusunda Kıbrıs Türk tarafının önerisi olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Benim siyasetimi zaten herkes biliyor; iki devletin iş birliği ile ancak Kıbrıs’ta bir anlaşma olabileceğini ve Kuzey’deki devletin mutlaka egemen olması gerektiğini… Egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü… Bu noktalarda bir anlayış gelişirse ve kabul edilirse o zaman resmi müzakerelere geçebiliriz” diye devam etti.