Cumhurbaşkanı Tatar ile Büyükelçi Başçeri’ye Saküder Onur Ödülleri takdim edildi

Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği’nin (Saküder), 17’nci kuruluş yıl dönümü kapsamında Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Anadolu’dan Esintiler Kıbrıs Sanat Buluşması Resim Sergisi Açılış ve Ödül Töreni”nde, 16’ncı Yıl Onur Ödülleri Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’ye takdim edildi.
Kültür ve sanat faaliyetlerini Türkiye’de sürdüren Saküder’in 17’nci kuruluş yıl dönümü kapsamında Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde “Anadolu’dan Esintiler Kıbrıs Sanat Buluşması Resim Sergisi Açılış ve Ödül Töreni” düzenlendi. Sergi açılışı öncesinde düzenlenen ödül töreninde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile  Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’ye 16. Yıl Onur Ödülleri,  ressamlar İnci Kansu, İsmet Tatar ve Emel Samioğlu’na ise 16. Yıl Şükran Plaketleri takdim edildi.
Sergi açılışı ve ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının da Anadoludan geldiğini ve Anadolu halkıyla ortak kültürü paylaştığını belirterek, sergide emeği geçen herkesi tebrik etti.
Türkiyeli sanatçıları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Kıbrıslı Türk sanatçılarla iç içe görmekten duyduğu mutluluğu da dile getiren Tatar, sanatın ve sanatçının önemine vurgu yaparak, “Herkes siyasetçi olabilir ama herkes sanatçı olamaz” dedi.
Kıbrıslı Türklerin birçok haksızlıkla karşı karşıya olduğunu ancak Kıbrıslı Türk sanatçıların dünyanın her yerinde ülkelerini temsil ettiğini söyleyen Tatar, Tüm Kıbrıslı Türk sanatçılara azimlerinden dolayı teşekkür etti.
Tatar, “Siyasi anlamda sıkıntılarımız olabilir ama bizim bu yürekli insanlarımız bıkmadan, usanmadan ortaya koydukları eserleriyle dünyanın çeşitli yerlerinde, farklı platformlarda bizi temsil etmektedirler” diyerek, sanatın ambargosu olamayacağının altını çizdi.
Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, serginin gerçekleşmesine vesile olan herkese teşekkür ederek sözlerine başladı.
Başçeri konuşmasında, “Anadolu insanı ile Kıbrıs adasında yaşamakta olan kardeşlerimizin birlikteliğinin sanat yolu ile bir kez daha burada ortaya konduğunu görmekten mutluluk duyuyorum. Bu çalışmaların önümüzdeki dönemde karşılıklı olarak artan bir ivme ile devam etmesini de temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

 

Lefkoşa Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Anadolu’dan Esintiler Kıbrıs Sanat Buluşması Resim Sergisi Açılış ve Ödül Töreni

Lefkoşa Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Anadolu’dan Esintiler Kıbrıs Sanat Buluşması Resim Sergisi Açılış ve Ödül Töreni Lefkoşa Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Anadolu’dan Esintiler Kıbrıs Sanat Buluşması Resim Sergisi Açılış ve Ödül Töreni Lefkoşa Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Anadolu’dan Esintiler Kıbrıs Sanat Buluşması Resim Sergisi Açılış ve Ödül Töreni Lefkoşa Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Anadolu’dan Esintiler Kıbrıs Sanat Buluşması Resim Sergisi Açılış ve Ödül Töreni