Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere Türk Dernekleri Konseyi üyeleriyle çevrim içi bağlantıda bir araya geldi
Date Added: 07 Mart 2022, 11:48

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiltere Türk Dernekleri Konseyi üyeleriyle çevrim içi bağlantıda bir araya gelerek Waltham Forest Belediyesi önünde KKTC bayrağına yapılan hakarete karşı eylemde bulunan konsey yetkililerine destek belirtti.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Konsey üyeleri ve eyleme destek veren dernek temsilcileri ile gerçekleştirdiği görüşmede, haksızlığa ve ayrımcılığa karşı bir tavır sergileyerek eylem tertipledikleri için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’de lobiciliğin ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

KKTC bayrağının, Kıbrıs Türklerinin egemenliğinin simgesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türklerinin bayrağına böylesi heyecanla ve milli gurur ile sahip çıkmasının öneminin altını çizdi.

Konuşmasında ayrıca Kıbrıs konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, egemen eşit iki devletin iş birliğini öngören bir antlaşma için kararlılıkla ve Anavatan Türkiye’nin de desteği ile birlikte bu davayı ileri götürdüklerini vurguladı.

Hatırlanacağı üzere 15 Kasım 2021 tarihinde KKTC bayrağı, Waltham Forest Belediyesi’nin önündeki bayrak direğine çekilmişti. Ancak Rum protestolarından dolayı bayrak tekrar indirilmiş, Londra’daki Kıbrıslı Türkler bu davranışın “ayrımcılık” olduğunu belirtmişti.

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (Council of Turkish Cypriot Associations-CTCA) Waltham Forest Belediyesi önünde 15 Kasım’da göndere çekilen KKTC bayrağının indirilmesine karşı geçtiğimiz Cumartesi de ikinci kez protesto düzenlenmişti.