Cumhurbaşkanı Tatar, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti
Date Added: 14 Haziran 2024, 10:22

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Doğu Akdeniz’de “yıkılmaz ve sarsılmaz bir Türk kalesi” olduğuna dikkat çekerek, KKTC halkı üzerinde oynanan büyük haksızlıklar olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) 16. Komite (Turizm) Başkanı Müjgan Cingöz ve Meclis Başkan Vekili Arif Ünal’ın koordinasyonunda Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik’in davetiyle önceki akşam gittiği Isparta’da temaslarda bulunuyor.

Tatar, bu kapsamda Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Isparta Valisi Aydın Baruş, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Çelik, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, ITSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile iş dünyasından isimler kabulde yer aldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaptığı konuşmasında, Isparta’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

KKTC’ye uçak seferlerinin artmasıyla aradaki bağların daha da güçlendiğini kaydeden Tatar, “Kimse bizi koparamaz, ayıramaz.” dedi.

Tatar, Isparta’nın en önemli ekonomik değeri olan gül sektörüyle ilgili ziyaretler yaptığını belirterek, “Oradaki emektarlara, hizmet sektöründeki insanlara katkı ve emeklerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Kendisini her zaman Anavatan ve Türkiye sevgiyle geliştirdiğini ifade eden Tatar, şöyle devam etti:

“Rahmetli Süleyman Demirel’i rahmet yad etmek istiyorum. Kıbrıs davasına büyük hizmetleri oldu. Isparda Süleyman Demirel’in hizmetleriyle anılan bir kent. KKTC, küçük ama çok önemli bir ada. KKTC küçük bir toprak parçası olarak görülmesin. Bizim deniz yetki alanlarımız vardır, kıta sahanlığımız vardır, karasularımız vardır, Ekonomik Münhasır Bölge haklarımız vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’deki hakkı ve hukuku ile birleştirdiğimizde bambaşka bir ulusal harita ortaya çıkıyor.”

Kıbrıs’ın milli bir dava olduğunu vurgulayan Tatar, “Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte ve müştereken yürütülmekte olan çok önemli bir dava” dedi.

“KKTC, Doğu Akdeniz’de yıkılmaz ve sarsılmaz bir Türk kalesidir.” diye konuşan Tatar, KKTC halkı üzerinde oynanan büyük haksızlıklar olduğuna dikkat çekti.

Tatar, “Biz hep dostluk elimizi her zaman uzattık. Ama hep onlar bunları her zaman reddetmiştir” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de yaşayan çok sayıda Kıbrıslı Türk olduğunu kaydeden Tatar, “1878’de İngiltere’nin gelmesiyle 100 binin altında olan Rum nüfusunun 1960’da 450 bine çıktığını, Kıbrıs Türk halkının ise 120 binin altında kaldığını” anlattı.

Rumların, “Kıbrıs bir Yunan adasıdır, Yunanistan’a bağlanması gerekmektedir” şeklinde siyaset yaptığını belirten Tatar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz hiçbir zaman pes etmedik. Mücadelemizi sürdürdük. 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı ile Kıbrıs’ta dönüm noktası oldu. Kıbrıs Türk halkı bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuştu. Bu büyük bir zaferdir. 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın 50’nci yıl dönümünü kutlayacağız. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir ziyaretinde ‘geliniz birlikte gidelim, birlikte Kıbrıs’taki coşkuyu kutlayalım’ şeklinde açıklaması olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve bütün Türkiye’ye coşkumuzu şimdiden duyurduğu için teşekkürlerimi sunuyorum.”

Gazilerin o günkü heyecanla kendilerini karşıladığını kaydeden Tatar, Gazilerin Kıbrıs’ta çok değerli olduğunu, 20 Temmuz’da büyük bir mücadeleye imza attıklarını vurguladı.

Türk dünyasının en güneydeki bağımsız bir Türk devleti olan KKTC’nin değerinin ve statüsünün yükseldiğini belirten Tatar, “Çok çalışıyoruz çok üretiyoruz. 14 bin kilometre uzaklıktaki Avusturalya’da Kıbrıs Türkü’nün mücadelesini gördüm. Dünyada tek yürek oldu. Kıbrıs Türkü dünyada her yerde. Tek yürek ve tek vücut olarak mücadelesini sürdürüyor” dedi.

“Milli siyasetimizde iki devletli bir çözüm modeliyle ancak bir anlaşma olabilir.” ifadesini kullanan Tatar, KKTC’nin milli bir Türk devleti olarak yaşaması gerektiğini ifade etti.

Tatar, “KKTC, Doğu Akdeniz’de barış, huzur ve istikrarın anahtarıdır. Biz Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıyız.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar ayrıca, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Fahri Doktora Programı’na katılarak konferans verdi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde fahri doktora takdim edildi.