Cumhurbaşkanı Tatar: “Kahraman Kıbrıs Türkleri sayesinde bugün devlet sahibiyiz”
Date Added: 10 Mart 2022, 11:27

Baf Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü ve Baf Şehitleri Anma Günü nedeniyle Güzelyurt Baf Şehitleri Anıtı’nda tören düzenlendi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, özgürlük, bağımsızlık, hürriyetten taviz vermemek için ölüme giden kahraman Kıbrıs Türkleri sayesinde bugün devlet sahibi olunduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizim beklentimiz bu adada Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit ortağı olan, dolayısıyla müktesep haklar temelinde egemenliğine sahip çıkan Kıbrıs Türk halkının ilelebet barış, huzur ve güvenlik içerisinde yaşayabilmesidir” dedi.

Güzelyurt’ta dün düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Faiz Sucuoğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, bazı bakanlar, milletvekilleri, kurum, kuruluş, muharip dernek temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Törende, protokol sırasına göre çelenkler anıta sunuldu. Saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, Baf Direnişi’nin 58’inci yıl dönümünde şehitleri anmak için toplandıklarını belirtti.

Kıbrıs Türk halkının, 1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit kurucu ortağı olarak yerini aldığını hatırlatan Tatar, Makarios’un, “bu sadece geçici bir süreçtir, bu Enosis’e bir sıçrama tahtasıdır” dediğine işaret ederek, Kıbrıs Türk halkına yönelik saldırılara başlandığını kaydetti.

Ada genelinde Kanlı Noel’den itibaren, Kıbrıs Türk halkına yönelik katliamlar başlatıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti:

“4 Mart 1964’te Birleşmiş Milletler’de New York’ta o haksız kararın hemen arkasından Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yegane Kıbrıs’ın temsilcisi olarak tanıyan o kararla, bunlar daha da cesaret aldı ve Grivas öncülüğünde ağır silahlarla 7 Mart’ta başlayan hazırlıkların ardından 9 Mart günü Baf’taki insanlarımıza acımasızca saldırıya geçtiler.”

Saldırılar karşısında Kıbrıs Türk halkının olağanüstü bir cesaretle direndiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, ilk şehit Abdullah Çavuş ve şehit düşenlere rağmen halkın direnmeye devam ettiğini ve kentin “Gazi Baf” unvanını aldığını kaydetti.

Özgürlük, bağımsızlık, hürriyetten taviz vermemek için ölüme giden kahraman Kıbrıs Türkleri sayesinde bugün devlet sahibi olunduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, şehitleri anarak, gazilere şükranlarını sundu.

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin garantörlüğü ve Türk askerinin adadaki mevcudiyetinin, Kıbrıs Türk halkının mal ve can güvenliği yanında, ülkede barış ve huzurun devamı için çok önemli olduğunu vurguladı.

“Biz her zaman diyalogdan ve adil bir anlaşmadan yanayız” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizim beklentimiz bu adada Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit ortağı olan dolayısıyla müktesep haklar temelinde egemenliğine sahip çıkan Kıbrıs Türk halkının ilelebet barış, huzur ve güvenlik içerisinde yaşayabilmesidir” şeklinde konuştu.

Dünyada suların durulmadığını ifade eden Tatar, Ukrayna savaşının bunun bir örneği olduğunu söyledi. 20 Temmuz 1974’te Türk askerinin adaya haklı müdahalesine ve 1974 öncesi asla geri dönülemeyeceğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Ukrayna meselesini istismar ederek, Anavatan Türkiye’ye farklı benzetmeler yapanlara, başta Rum lider Nikos Anastasiadis’e cevabın verildiğini” belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ta uluslararası anlaşmalara bağlı olarak varlığını sürdürdüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin, garantör ülke, anavatan ve Doğu Akdeniz’in en büyük ve güçlü ülkesi olduğunu kaydetti.

Baf şehitlerini rahmetle anan Cumhurbaşkanı Tatar, “O direnişi gösteren, cesaretli yiğit insanları rahmetle anıyoruz. Hatıraları her zaman yüreğimizde olacaktır” dedi.

Gazileri de şükranla anan Tatar, KKTC’nin ilelebet yaşayacağını ve bu topraklarda barış, güven ve huzur içerisinde yaşarken, şehitlerin hiçbir zaman unutulmayacağını vurguladı.