Cumhurbaşkanı Tatar: “Kıbrıs konusunda ancak Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu önerilerle bir yere varılabilir”
Date Added: 26 Temmuz 2022, 10:59

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs konusunda, egemen eşitliğe ve eşit ulusal statüye dayalı yeni siyaset çerçevesinde, Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu önerilerle bir yere varılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres aracılığıyla Rum lider Nikos Anastasiades’e iletilmek üzere hazırladıkları iş birliği önerilerine henüz resmi bir cevap gelmediğine işaret ederek, Kıbrıs Türk tarafının önerileriyle hiç kimsenin otoritesinin diğer taraf üzerinde bir ağırlık yaratmadan, eşitlik temelinde gerçekleştirilmesi halinde Kıbrıs’ta daha yararlı ve faydalı işbirlikleri yapılabileceğini kaydetti.

Kıbrıs Türk tarafının önerilerinin Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiades’e iletildiği bilgisini aldıklarını, Rum tarafından resmi bir cevap almamakla birlikte, sözcülerinin bir takım açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum tarafından “biz ancak BM parametreleri çerçevesinde iki bölgeli, iki toplumlu ve federal temele hizmet edecek bir takım önerileri, bizlerin güven yaratıcı önlemelerimizle birlikte görüşürüz” diye haberler geldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizlerin bunu kabul etmesi mümkün değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk tarafının 1 ve 8 Temmuz’da yaptığı kapsamlı iş birliği önerileri hakkında TAK muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan önerilerin bölgesel istikrarın sürdürülebilirliğine katkısı olacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bunlar, yeni siyasetimiz bağlamında eşitlik ve egemenlik temelinde başlatılacak bir süreç için gerekli ortamının yaratılmasına da hizmet edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Kıbrıs Türk tarafının izlediği yeni siyasete değinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, egemen eşitliğe dayalı, eşit ulusal statüsü olan yeni siyaset çerçevesinde bir takım süreçlerden geçildiğini anımsattı.

Kıbrıslı Türklerinin kendi devleti KKTC ile egemenlik hakkını sonuna kadar kullanmak suretiyle kendi pozisyonunu güçlendirdiğine ve bunun da Kıbrıs’ta taraflar arasında denkliği sağlamak ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşmak için şart olduğuna  işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, tüm bu siyasetin uzlaşı şartlarını müktesep haklar zeminini yaratmaya  yönelik olduğunu, BM’nin de buna saygı duyduğunu ifade etti.

Karşı tarafın federal temelde bir anlaşma için ısrar ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafına üstünlük sağlayan ve gerçek anlamda egemen eşitlik temelinde bir çözümü reddeden bu modelin  kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Türk tarafı olarak güven arttırıcı ve yaratıcı önlemler değil de mevcut iki taraf arasında işbirliğini daha da arttırabilmek için, her iki tarafın halkının da yararına olacak kapsamlı önerileri 1 Temmuz’da 4 başlık ve 8 Temmuz’da da 2 başlık halinde; BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres aracılığıyla Rum lider Nikos Anastasiades’e iletilmek üzere BM yetkilisine sunduklarını kaydetti.

Bu önerilerin içinden en önemlisinin hirdokarbon zenginliklerinin araştırılması ve pazarlanmasında ortak bir komite kurulması olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu komitenin BM nezaretinde olabileceğini, iki mevcut iki devlet temsilcilerinin de yer alacağı eşitlik temeline dayalı, kimsenin diğer taraf üzerinde otoritesinin dayatılmayacağı pozisyonda olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, bir diğer önerinin ise, Kıbrıs’a sadece 40 mil uzaklıkta olan Türkiye Cumhuriyeti üzerinden AB’ye enterkonnekte bağlanmak olduğunu ifade ederek, AB ülkelerinin birbirlerine enterkonnekte bağlı olduklarını, bir kabloyla bağlanılabilirse, TC’nin var olan iletim hatları ile AB’ye hem kuzeyden, hem güneyden bağlanabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, şu anda Kuzey ve Güney arasında böyle bir enterkonnekte sistem bulunduğunu anımsattı.