Cumhurbaşkanı Tatar: “Kıbrıs Türk gençliği en büyük haksızlığa spor ambargosundan dolayı uğruyor”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk gençliğinin en büyük haksızlığa spor ambargosundan dolayı uğradığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, dün bir kabulünde yaptığı konuşmada Kıbrıs Türk gençliğinin uluslararası spor camiasında etkinliklere katılamamasının insan haklarına aykırı olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Ne üzücüdür ki, FIFA ve diğer kurum ve kuruluşlar Rum tarafının vetosundan dolayı ve bu konudaki engellemelerinden dolayı KKTC’nin en üst takımları bile Türkiye Cumhuriyeti spor kulüpleri ile maç yapamamaktadır. Bu bizim için olumsuzluk ve haksızlıktır. Her türlü aşamada buna tepki koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar, büyük kulüplerle yapılan değerlendirme toplantılarında yıllardır bunu gündeme getirdiklerini kaydederek henüz netice alınmadığını ama dünyanın gerçekleri gördüğünü kaydetti ve en sonunda Kıbrıs Türk gençliğine uygulanan bu haksızlığın kaldırılacağına inanç belirtti.

Tatar, Başbakanlığı döneminde de sportif faaliyetlere önem verdiğini anımsatarak Cumhurbaşkanlığı görevinde de spor konusunda çalışmalarını sürdüreceğini, kurulan spor komitesiyle uluslararası platformlarda gerekirse hukuki temelde mücadelelerin yapılmaya devam edeceğini kaydetti.