Cumhurbaşkanı Tatar: “Kıbrıs Türk halkı, devletinden asla vazgeçmeyecektir”
Date Added: 04 Ekim 2021, 11:13

Anadolu Üniversitesi’nde 2021-2022 Akademik Yılı açılış dersi vermek ve Mütevelli Heyetinin aldığı karar doğrultusunda Fahri Doktora Unvanı almak üzere Ankara üzerinden Eskişehir’e karayolu ile hareket eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Eskişehir temasları çerçevesinde Sivrihisar’a gitti.

Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ta çok şehitler verdik, çok bedeller ödedik. 60 yıldır Kıbrıs Türk halkının devleti vardır. 60 yıldan sonra Kıbrıs Türk halkı kendi devletinden asla vazgeçmez” dedi.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerine ziyaretler yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının her zaman Anadolu ve Anavatan Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olduğunu ve mücadele yıllarında Türkiye’nin her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu hatırlattı.

Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan’da Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içerisinde KKTC olarak yola devam ederken hak ve çıkarları, ulusal çıkar ve milli menfaatleri korumak adına gelecek nesillerin önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, yeni nesillerin de aynı duygularla yetişerek Türkiye ve KKTC arasındaki karşılıklı sevginin ve muhabbetin hiçbir zaman azalmamasını, sosyal medya ve iletişim imkânlarından yararlanarak aramızdaki gönül bağının daha da artmasını temenni etti.

Bölgede barışın ve istikrarın sürmesi için Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içerisinde ortaya konan Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki egemen eşit devletin iş birliği politikasının saygı görmesini beklediklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum-Yunan ikilisinin Ege ve Doğu Akdeniz’de KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’ni rahatsız edici yanlışlar yaptıklarını belirtti.

Federasyon ve Rumlarla ortaklık cumhuriyetinin Kıbrıs Türk halkının AB içerisinde yok olmaya sürükleyeceğini, AB üyesi olmamasından dolayı Türkiye Cumhuriyeti’nin Adadan çekilmesini sağlamanın hedeflendiğini anlatan Tatar, Cumhurbaşkanı seçilmesiyle ortaya konulan politikanın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenmesinin önemine işaret ederek teşekkür etti.

Bir soru üzerine, deniz yetki alanlarını sararak Akdeniz’e çıkış yollarının ve aynı zamanda hava sahasındaki üstünlüğün engellenmeye çalışıldığı bir siyasetin söz konusu olduğunu belirten Tatar, “Sonuna kadar direneceğiz. Mücadelemizi, Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içerisinde veriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, tarihe bakıldığında Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman Rum egemenliğinde olmadığını dile getirerek, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak amacıyla geçmişte Kıbrıs Türklerine yapılan zulme de değindi. Kıbrıslı Rumların halen aynı hedefte olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Buna asla izin vermeyeceğiz. Kıbrıs’ta çok şehitler verdik, çok bedeller ödedik. 60 yıldır Kıbrıs Türk halkının devleti vardır. 60 yıldan sonra Kıbrıs Türk halkı kendi devletinden asla vazgeçmez” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Eskişehir temasları kapsamında Kıbrıs gazileri ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tatar etkinlikteki konuşmasında, 1974 yılını unutmalarının mümkün olmadığını, 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs gazilerinin adaya ayak basmasıyla Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığına, özgürlüğüne ve hürriyetine kavuştuğunu dile getirdi.

Kendisinin cumhurbaşkanı seçilmesiyle yeni bir siyasetin ortaya konulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle konuştu:

“Şimdiye kadar hep federasyon konuşuldu.  Çoğunluğun azınlığı yöneteceği, zaman içinde Kıbrıs Türk halkının yok edileceği, Türkiye’nin de Avrupa Birliği’nde olmadığı için garantörlüğünü bırakacağı, Kıbrıs’tan da çekileceği beklentisi içinde federasyonu bize dayatmaya çalışıyorlar. Asla kabul etmeyeceğiz. Bizim için önemli olan egemenliğimizdir. Rum cumhuriyetinin ne kadar meşruiyeti varsa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de o kadar meşruiyeti vardır. KKTC’yi, Türkiye Cumhuriyeti tanıyor. Dünyaya da artık yan yana yaşayan, egemen eşitliğe dayalı iki devletin iş birliğiyle ancak Kıbrıs’ta bir anlaşmanın olabileceğini var gücümüzle haykırmaya devam ediyoruz. İHA’larımızla, SİHA’larımızla her türlü iş birliğiyle denizlerde Mavi Vatan’da enerji kaynakları bakımından hem hava sahasında tüm üstünlüğümüzü korumak ve Akdeniz’e hakim olmak için KKTC her koşulda Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliğine devam edecektir. Gönül birliği içinde geleceğimizin  geçmişten alınan derslerle şekillendirilmesi gerekiyor. Kıbrıs Türk halkının geleceği, Türkiye Cumhuriyeti ile birliktedir.”

Etkinliğe, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Garnizon Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, Kıbrıs Barış Harekatı gazileri ve ailelerinin yanı sıra diğer ilgililer katıldı.