Cumhurbaşkanı Tatar: “Kıbrıs Türk Tarafı, Kıbrıs’ta özgür şekilde müzakere edilebilecek ve karşılıklı olarak kabul edilebilecek bir anlaşma adına 5+BM gayri resmi toplantısına, iyi niyet ve yaratıcı tutumla katılacak”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk tarafının, özgür şekilde müzakere edilebilecek ve karşılıklı olarak kabul edilebilecek bir anlaşma adına gayri resmî 5+BM toplantısına iyi niyet ve yaratıcı tutumla katılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ekonomik İş birliği Teşkilatı 14’üncü Liderler Zirvesi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, cuma günü çevirim içi olarak düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Ekonomik İş birliği Teşkilatı’nın 14’üncü zirvesine hitap etmenin kendisi için ayrı bir onur olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında KKTC Hükümeti ve Kıbrıs Türk halkı adına, Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomiden, dış siyaset ve sağlık altyapısına kadar hayatın her alanında verdiği tam destek için ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mevcut tüm kaynakları bu yönde seferber ettiği için teşekkürlerini iletti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, EİT üye devletleriyle ortak bir tarih ve kültürü paylaştığını dile getiren Tatar, EİT hedeflerine ve 2025 EİT vizyonuna büyük inanç ve sadakat gösterdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, EİT devletleri arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilerin, ekonomik bütünleşmeye rehberlik edecek, iş birliğini artıracak önemli bir unsur olduğunda işaret ederek, EİT’in öncelikli iş birliği alanlarından birinin turizm sektörü olduğuna değindi ve KKTC’nin turizm sektöründe büyük tecrübe ve uzmanlığa sahip olduğunu belirtti.

KKTC’nin sağlık turizminden, turizm sektöründeki personellerin eğitimine kadar birçok alanda fırsatlar sunulabileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bahse konu alanlarda ve diğer alanlarda KKTC’nin EİT üye devletleriyle ilişkisini geliştirecek bir yol haritası çıkarılmasıyla ilgili çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Tatar, “KKTC’de yapılan önceki etkinliklere ek olarak, 4. Ekoturizm Uzmanlar Grubu Toplantısı’na ev sahipliği yapma isteğimizi yinelemek istiyorum” dedi.

Kıbrıs sorununda yaşanan son siyasi gelişmelere ilişkin de konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, 27-29 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılacak gayrı resmi 5+BM toplantısını anımsatarak, BM Genel Sekreteri Guterres’in de belirttiği gibi toplantının amacının “taraflar arasında, öngörülebilir bir zaman içerisinde, Kıbrıs sorununda sürdürülebilir ve kalıcı bir çözümü müzakere edecek ortak bir zemin bulunup bulunmadığının belirlenmesi” olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafının, özgür şekilde müzakere edilebilecek ve karşılıklı olarak kabul edilebilecek bir anlaşma adına gayri resmî 5+BM toplantısına iyi niyet ve yaratıcı tutumla katılacağını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti ile yüzde yüz bir uyum içinde geliştirdikleri egemen eşitlik temelinde iki devlet modelinin savunulduğunun da altını çizdi.

“Gayrı resmi 5+BM toplantısına geçmişteki hatalardan ders çıkararak ve 50 yılı aşkın süredir başarısızlıkla sonuçlanan aynı formül üzerinden kendimizi hapsetmeden, açık fikirlilik ve kararlılık ile resmi müzakerelerin başlayabilmesini sağlayacak ortak bir zemin olup olmadığını araştırmaya gideceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Egemen eşitlik ve iki tarafın uluslararası eşit statüsü temelinde iki taraf arasında iş birliği ilişkisine olanak vermeyi amaçlıyoruz. Tartışılamaz bir gerçektir ki adada tam teşekküllü iki devlet vardır” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında KKTC’ye uygulanan haksız izolasyonlara da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafının, pek çok defa bu platformda, Kıbrıs Türk halkının her bakımdan günlük yaşamlarını etkileyen haksız izolasyonlara maruz kaldıklarını dile getirdiğini hatırlatarak, bu insanlık dışı izolasyonların pandemiyle her zamankinden daha ciddi bir boyuta geldiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar kardeş üye ülkelere çağrıda bulunarak izolasyonlara son verilmesi için kararlılık göstermeleri talebini iletti.