Cumhurbaşkanı Tatar, Muratağa-Atlılar- Sandallar ve Taşkent katliamlarının 48. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı
Date Added: 15 Ağustos 2022, 11:37

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, geçmişe takılıp kalmadıklarını ama geçmişte yaşananlardan ders alarak haklı ve meşru davalarının yolunda kararlı şekilde yürümek zorunda olduklarını ifade etti.
Tatar, “Çünkü önemli olan devletimiz, vatanımız, özgürlüğümüz, egemenliğimiz ve halkımızla yetişen yeni nesillerimizin güvenliğidir. Dayatmalara ve baskılara boyun eğerek bunların bir tekini bile tehlikeye atamayız” dedi.
Tatar, Muratağa-Atlılar- Sandallar ve Taşkent katliamlarının 48. yıl dönümü nedeniyle iki ayrı mesaj yayımladı.
Mesajlarında Yunanistan’daki askeri cunta yönetimi ile EOKA terör örgütü mensuplarının Kıbrıs’ı bir Helen Adası yapmak hedefiyle gerçekleştirdikleri 15 Temmuz 1974 darbesi sonrasında Anavatan Türkiye’nin uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan garantörlük hakkını kullanarak 20 Temmuz 1974 sabahı Barış Harekâtı’nı başlattığını kaydeden Tatar, Barış Harekâtı devam ederken, Türk askerinin ulaşamadığı bölgelerde ise Kıbrıs Türk halkına yönelik  büyük bir vahşet ve katliamlar yaşandığına dikkat çekti.
Kıbrıs Türk Halkı’na yönelik soykırım ile katliamalar  ile bugün Ukrayna’da yaşananların Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü ile Türk askerinden neden vazgeçemeyeceklerinin en açık göstergesi olduğunu vurgulayan Tatar mesajında “Anavatan Türkiye, 20 Temmuz Barış Harekâtı’nı gerçekleştirmemiş olsaydı, halkımız Muratağa, Atlılar ve Sandallar köylerinde olduğu gibi tümden katliamdan geçirilecek, Kıbrıs’ta bir tek Türk bile sağ bırakılmayacak ve Kıbrıs, Girit gibi bir Helen adası olacaktı” ifadelerini kullandı. Muratağa-Sandallar ve Atlılar şehitleri dün düzenlenen törenlerle anıldı.