Cumhurbaşkanı Tatar: “Müzakere sürecinin başlayabilmesi için herhangi bir ortak zemin yoktur”
Date Added: 11 Haziran 2024, 09:41

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, müzakere sürecinin başlayabilmesi için herhangi bir ortak zemin olmadığını kaydederek, “Çünkü karşı taraf bizim egemenliğimizi kabul etmiyor” dedi.

Tatar, Cumhuriyet Meclisi’nde yaklaşık 4 saat süren kapalı oturumda milletvekillerini Kıbrıs meselesindeki son gelişmeler hakkında bilgilendirmesinin ardından basına açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, genel kurulu bilgilendirmesi sonrası basına yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ve tüm milletvekillerine kendisini davet ettikleri için teşekkür etti.

Kendisinin yeni bir siyaset gündeme getirerek seçildiğini, bunun da iki devletli bir siyaset olduğunu ifade eden Tatar, 50 yıldır süren müzakerelerden hiçbir sonuç alınamadığını kaydetti.

Ortak zemin var mı tespit etmesi amacıyla görevlendirilen BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in temaslarına da değinen Tatar, “Biz görüşmeye hazırız. Ama neticede görünen o ki müzakere sürecinin başlayabilmesi için herhangi bir ortak zemin yoktur. Çünkü karşı taraf bizim egemenliğimizi kabul etmiyor. Egemenliğimizi kabul etmezse bir müzakere sürecinin oturmanın hiçbir anlamı yoktur” şeklinde konuştu.

Bu ve benzeri konuların Meclis oturumunda da ele alındığını dile getiren Tatar, “Benim tek söylediğim, sabırlı olmamız lazım” dedi, Türk devletleriyle ilişkilerin geliştirilmesinin önemine işaret etti.

“Kıbrıs’taki pozisyon belli. Bütün dünya da bunu biliyor” diyen Tatar, yeni siyasetin, Türkiye’nin de desteğiyle, dünyanın Kıbrıs’ın gerçeklerini bir kez daha öğrenmesini sağladığını dile getirdi. “Nitekim bu siyaset gittikçe zemin kazanmaktadır. Çünkü Kıbrıs’ta kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçek vardır” diyen Tatar şöyle devam etti:

“Kıbrıs’ta iki ayrı halk vardır, iki ayrı devlet vardır, iki ayrı demokrasi vardır ve bu halkların mücadelesi vardır. Bizim mücadelemiz, elbette yaşananlardan sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıtmaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tanınmalı ve Kıbrıs Türk halkının kendi devlet çatısı altında, bu topraklarda barış, huzur ve güven içerisinde yaşadığı kabul edilmeli, başka bir temelimiz ve emelimiz yoktur”

Kıbrıslı Rumlar kadar Kıbrıslı Türklerin de egemenlik hakkı olduğunu vurgulayan Tatar, geçmişten gelen bu egemenlik haklarının uluslararası anlaşmalara dayandığını vurguladı.

Tatar, konuşmasını, Kıbrıs’ta iki ayrı halk, iki ayrı devlet, iki ayrı demokrasi için mücadeleye devam edeceklerini söyleyerek bitirdi.