Cumhurbaşkanı Tatar New York temaslarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi
Date Added: 01 Ekim 2021, 10:49
Cumhurbaşkanı Tatar New York temaslarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı ve Meclis’te temsil edilen siyasi parti başkan ve temsilcilerine yönelik New York temaslarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, toplantının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Tatar, toplantıda New York temaslarının değerlendirildiğini belirterek, New York’ta Türk evi açılışında KKTC’ye yakın ilgi gösterildiğini anlatarak, binanın değerli bir bina olduğunu, 13. katının KKTC’ye tahsis edildiğini anımsatarak, ziyareti sırasında sivil toplum örgütleri, iş adamları ile bölgedeki Kıbrıslı Türklerle görüşmeler yaptığını anlattı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmeye değinen Tatar, İsviçre’de ortaya koydukları 6 maddelik önerinin geçerli olduğunu, Türkiye’nin desteğiyle bunun sürdürüldüğünü aktardıklarını belirtti.

Tatar, Kıbrıs’ın gerçeklerine göre egemen eşitliğe dayalı, uluslararası eşit statü zemininde görüşmelerin başlayabileceğini dile getirerek, karşı tarafın ise federasyon tezini savunduğunu ama Kıbrıslı Türklerle adanın yönetimini, zenginliklerini paylaşmak istemediklerini söyledi.

“Onların anladığı federasyon Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamıdır” diyen Tatar, “O devam edecek biz KKTC’yi ortadan kaldıracağız ve Anayasal değişiklikle bize güya birtakım haklar verilecek, eşitlik diyemeyeceğim. Çoğunluğun azınlığı yöneteceği bir durum ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Tatar, görüştüğü BM Genel Sekreteri ve yabancı liderlere bunu anlattığını ve onların da sıkıntıyı anladığını belirtti.

KKTC’nin egemenlik haklarına zarar getirecek önerileri kabul edemeyeceklerini kaydeden Tatar, Genel Sekreter’in buna hak verdiğini söyledi.