Cumhurbaşkanı Tatar, “Noel Yortusu”nu kutladı
Date Added: 26 Aralık 2022, 12:26

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de yaşayan Hristiyanlık inancına mensup vatandaşların 24 Aralık “Noel Yortusu”nu kutladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar 23 Aralık’ta yayımladığı mesajda, Noel’i kutlayarak, yeni yılın, dünyanın farklı bölgelerinde devam eden çatışmaların son bulmasına umut olmasını diledi.

Savaş ve terörizmin kötü etkilerini dünyanın çeşitli ülkelerinde hissettikleri ve dünya genelinde enerji ve gıda zincirinde sıkıntılara tanık oldukları zor bir yılı geride bıraktıklarını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, savaş ve savaşın yarattığı olumsuzlukların tüm insanlığın iş birliği ve dayanışması ile son bulmasını temenni etti.

“Diplomasi ve diyalogun, savaş ve silah kullanımına tercih edilmesini umuyorum” diyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC ve Kıbrıs Türk halkının adalet, eşit muamele, eşit koşullar ve eşit statü için verdiği mücadelenin sürdüğüne değindi.

Adada yan yana yaşayan iki ayrı, bağımsız devletin iş birliğini öngören bir formül ile ancak kalıcı ve sürdürülebilir bir antlaşmaya varılabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının ve egemen eşitliğinin uluslararası toplum tarafından kabul görmesi gerektiğini ifade etti.