Cumhurbaşkanı Tatar, panele katılmak için Bolu’ya gitti
Date Added: 15 Haziran 2023, 10:15

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk Milli Mücadelesinde Rauf Raif Denktaş” konulu panele ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın heykelinin açılış törenine katılmak amacıyla dün Bolu’ya gitti.

Cumhurbaşkanı Tatar, panel ve açılışa katılacağı Bolu’da ayrıca Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç başkanlığındaki “Bolu Halkı ile Buluşma Toplantısı”na katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar burada yaptığı konuşmada, gazilerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın Heykelinin Açılış Töreni’ne katılmak için Bolu’da olduğunu söyledi. Tatar, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın Kıbrıs’a büyük hizmetleri geçen Türk dünyasının bir lideri olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Gazileriyle her zaman bir araya geldiğini dile getiren Tatar, Kıbrıs Barış Harekatı’nın gerçekleşmesiyle bugün KKTC’nin yoluna devam ettiğini belirtti. Tatar, Barış Harekatı gerçekleşmese Kıbrıs’ın bugün bir Yunan adası olacağına dikkat çekti.

Kıbrıs’ta mücadelenin hala devam ettiğini ifade eden Tatar, Türkiye’nin desteğiyle KKTC’nin varlığını sürdüğünü belirtti.

Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkı olmasının önemini belirten Tatar, “Bütün bunlar milletimizin bir başarısıdır. Millet bir bütün, Türkiye ile Kıbrıs Türkü direndi” şeklinde konuştu. 1974’ten sonra KKTC’nin sınırlarının çizildiğini dile getiren Tatar, Kıbrıs Barış Harekatı’nın çok önemli olduğunu ifade ederek, “Doğu Akdeniz emniyet altındadır” dedi.

13’üncü ada görülen Kıbrıs’ın Yunan adası olması hedefinin Anadolu’nun kuşatmasına yönelik büyük bir Yunanistan hayali olduğunu ancak Mehmetçik ve Mücahitlerin Barış Harekatı ile buna dur dediğini vurgulayan Tatar, bugün Mavi Vatan’da güvenli bir bölgede yaşandığını belirtti.