Cumhurbaşkanı Tatar ülkeye döndü
Date Added: 03 Nisan 2023, 11:36

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra temaslarını tamamlayarak, ülkeye döndü.

İngiltere’de vereceği konferans öncesinde Rum öğrencilerin protestosuna maruz kalan Cumhurbaşkanı Tatar’ı ülkeye dönüşünde vatandaşlar alkışlar, pankartlar ve bayraklarla karşıladı, destek belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, kendisini karşılayan herkese teşekkür etti ve egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm siyasetinin sonuna kadar sürdürüleceğini, Kıbrıs Türk halkının hak hukuk adalet mücadelesini asla bırakmayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Ercan’da basın toplantısı düzenleyerek, İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptığı temasları değerlendirdi.

Engelleme ve protestoların, Kıbrıs Türk halkının haklı davasında mücadelesini sürdürmesini engellenemeyeceğini ifade eden Tatar, KKTC’ye selametle dönmenin mutluluğu içinde olduğunu söyledi.

Çok önceden planlan İngiltere ziyaretinde İngiliz Parlamentosu, Kıbrıs Türk sivil toplumu, gençler, İngiliz medyası ve çeşitli yetkililerle çok olumlu temaslarda bulunduklarını anlatan Tatar, King’s Kolej’de de davetli olarak konferans verdiğini kaydetti.

Konferansa katılmasını engellemek için Rum ve Yunan gençlerin çirkin ve üniversiteye yakışmayacak şekilde Yunan bayrakları ve sloganlarla protesto gösterisi yaptığını ifade eden Tatar, ancak bu çirkin saldırıya rağmen konferansı yaptığını ve mesajlarını verdiğini söyledi.

Hadisenin Türkiye, KKTC ve İngiliz medyasında yer aldığını, tüm kesimlerden destek verildiğini ifade eden Tatar, “Sesimizi duyurmamızı engellemeye çalıştılar, bu çağda bu çirkin gösteriyi kınıyoruz. Egemen eşitliğimizi, varlığımızı, hakkımızı, kırmızı çizgilerimizi sadece duymak değil duyurmamıza bile tahammül edemiyorlar” dedi.