Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan Sucuoğlu, Antalya’da YÖRSİAD’ın olağan toplantısına katıldı
Date Added: 11 Mart 2022, 11:08

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eşi Sibel Tatar ve Başbakan Faiz Sucuoğlu, Antalya’da Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (YÖRSİAD) olağan toplantısına katıldı.

Bugün başlayacak ve Pazar gününe kadar sürecek Antalya Diplomasi Forumu’na katılmak üzere Antalya’da bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Faiz Sucuoğlu, aldıkları davet üzerine YÖRSİAD’ın Yönetim Kurulu, üyeleri ve davetlilerinin yer aldığı olağan toplantısına katıldı.

Toplantıya, KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Okan Donangil, KKTC Antalya Başkonsolosu Cem Topçu ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip de katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, toplantıda yaptığı konuşmada,  YÖRSİAD’ın toplantısına katılıp istişarelerde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve KKTC ile Antalya’nın her zaman özel ilişkileri olduğunu, özellikle turizm alanında çeşitli iş birlikleri bulunduğunu anlattı.

Konuşmasında, Kıbrıs için en önemli tarihlerden birinin Osmanlı’nın yönetimine girdiği 1571 tarihi olduğunu ifade eden Tatar, “Kıbrıs’ta hep vardık ve varlığımızı sürdürmeye çalışıyoruz” dedi.

Kıbrıs’ın Osmanlı egemenliğinden çıktığı dönemi anlatan Tatar, “Ama biz Kıbrıslılar her zaman Anadolu’ya baktık. Toroslar’a baktık. Hep hayalimizde ‘Türkiye’miz Kıbrıs’a ne zaman gelecek’ diye mücadeleyi sürdürdük” diyerek, Kıbrıs’ta Türklerin katliamlar yaşadığından ancak direnmeye devam ettiğinden bahsetti ve 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta yeni bir dönem başladığını belirtti.

Kimsenin KKTC’nin geldiği noktayı küçümseyemeyeceğini vurgulayan Tatar, Kıbrıs’ta iki ayrı egemen halk bulunduğunu ve kendi siyasetinin de bu temelde olduğunu anlattı. Tatar, Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşma yolunun da yan yana yaşayan iki ayrı devlet olduğunu söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Tatar, savaş nedeniyle petrol fiyatlarının yükseldiğini ve ekonomiyi kötü yönde etkilediğini anlatarak, “Ama halkımıza dediğimiz ‘Bu kadar sıkıntıyı atlatabildik, bunu da atlatacağız.’ Önemli olan devlettir, cumhuriyettir, egemenliğimizdir” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm arzuladığını ifade eden Tatar, bunun da yan yana yaşayan iki egemen ve eşit devlet temelinde olabileceğine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de bu konuda KKTC’nin yanında olduğuna vurgu yaptı.

Yıllardır süren müzakerelere işaret eden Tatar, “Biz artık federasyon konuşmuyoruz” diyerek, federasyon tezini Türkiye Cumhuriyeti’nin zaman içerisinde Kıbrıs’tan tamamen çekilmesi demek olduğunu kaydetti ve buna asla razı olmayacaklarının altını çizdi.

Tatar, Kıbrıs meselesini meşru garantör olan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yürüttüklerini ve Türkiye’nin varlığı ile garantörlüğünün “kırmızı çizgi” olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli sivil toplum örgütleri ile temasların sürdürülmesinin önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, bu örgütlerin tecrübeleri, birikimleri ve başarılarının paylaşımının ekonomiye yansıyacağına inanç belirtti.