Cumhurbaşkanı Tatar: “Verilen sözlere rağmen Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların devam etmesi utanç vericidir”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yeni bir yıla girerken ticaret ve doğrudan uçuşlar konusunda verilen sözlere rağmen Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların devam etmesinin utanç verici olduğunu, bu insanlık dışı izolasyonların ülkede yaşayan, ülkeyi seven ve yatırım yapan vatandaşları da etkilediğini dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yeni yıl dolayısı ile mesaj yayımladı.
Tatar mesajında şunları kaydetti:
“Rum tarafının engellemeleri nedeniyle Kıbrıslı Türkler, birçok uluslararası spor turnuvalarına kendi bayrakları ve kimlikleriyle ne yazık ki halen katılamıyor. Yeni yılın, önceden verilen sözlere ve evrensel insan hakları yasalarına uyularak uluslararası toplumun yaklaşımını yeniden değerlendirmesine ve tüm KKTC vatandaşları ve dünyanın diğer ülkeleri arasında doğrudan ticaret ve doğrudan uçuşların yolunun açılmasına vesile olmasını dilerim.”
Cumhurbaşkanı Tatar, 2004 Annan Planı referandumunda ve son olarak 2017’de Crans Montana sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasında Kıbrıslı Türklerin olumlu tavırlarına rağmen Rum tarafının maksimalist taleplerle yönetim ve doğal kaynakların paylaşımını reddettiklerini hatırlattı.
Tatar, artık Kıbrıs’ta egemen eşitlik temelinde yan yana yaşayan iki devletin iş birliği çözüm modeli için Türkiye’nin desteğiyle çalıştıklarını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, mesajında KKTC’de yaşayan yabancılara, Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi nedeniyle gönderdikleri mesajlar için teşekkür ederek ekonomik ve kültürel anlamda toplumumuza yaptıkları katkı ve yardımlardan dolayı memnuniyetini ifade etti.
Vatandaşlık ve mülkiyet konularında KKTC’de yaşayan yabancıların sorunlarını dikkate aldığını ve bu konularda sivil kuruluşlarla diyalog başlattığını da belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de yaşayan Hristiyanların Noel ve yeni yılını kutladı, yeni yılın sağlık, refah ve mutluluk getirmesini diledi.