Cumhurbaşkanı Tatar: “Yeni bir ufuk görmüyorum”
Date Added: 27 Mart 2023, 09:58

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiltere ve Kanada Yüksek Komiserlerin; yeni Kıbrıs Rum liderinin seçilmesinin ardından Kıbrıs konusunda “yeni bir hareketlenme olasılığı” konusunda fikir alışverişinde bulunmak üzere 24 Mart Cuma günü kendisini ziyaret ettiklerini belirterek, Kıbrıs Türk tarafı olarak her türlü iyi niyetli yaklaşıma hazır olduklarını ancak bu iyi niyetli yaklaşımın; Kıbrıs Türk tarafının “egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye” dayanan yeni politikasına saygı duymaktan geçtiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, yeni Rum lider Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs konusunda “esasında farklı bir şey söylemediğini” belirterek, “Yeni bir ufuk görmüyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hem İngiliz Yüksek Komiseri Irfan Siddiq hem de Kanada Yüksek Komiseri Karine Asselin ile yaptığı ayrı ayrı görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şöyle konuştu:

“Şu anda, yeni Rum liderinin seçilmesi ve Türkiye’deki seçimler derken, ‘Kıbrıs konusunda bir hareketlenme olabilir mi’ şeklinde birtakım yeni arayışlar içerisinde olduklarını görüyorum. Sürekli olarak arabuluculuk, ne yapılabilinir, Kıbrıs konusunda nasıl bir gelişme olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuyorlar. Bizim pozisyonumuz açık ve nettir: Biz, yeni bir siyaset sürdürmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu siyasete tam desteği vardır.”