Cumhurbaşkanlığı: “Doğal gazla ilgili girişimler Kıbrıs Türkleri’nin ortaklık haklarının ihlali anlamına gelir”

Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs Rum Yönetimi’ni, doğal gazla ilgili girişimlerinin Kıbrıs Türklerinin ortaklık haklarının ihlali anlamına geleceğini ve bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Mısır Petrol Bakanı’nın 25 Ağustos’ta Kıbrıs Rum Kesimine gelerek Mısır’a gaz satılması konusunda anlaşma imzalayacağı yönünde Kıbrıs Rum basınında çıkan haberlerle ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, “Kıbrıs çevresindeki enerji kaynakları Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin ortak zenginlikleridir. GKRY’nin bu gerçeği görmezden gelerek bu kaynakların çıkarılması, işletilmesi ve taşınmasına yönelik tek yanlı olarak yapacağı girişim ve düzenlemeler Kıbrıslı Türklerin ortaklık haklarının ihlali anlamı taşır ve kabul edilemezdir” dedi.
Kıbrıs sorununa bütünlüklü bir çözüm bulma arayışlarının yoğunlaştırıldığı bu kritik dönemde gerginliği artırarak süreci zehirleyecek her türlü yaklaşımdan uzak durulması gerektiğini kaydeden Burcu, “Yakın bir geçmişte görüşme masasının benzer olumsuz girişimler sonrasında dağıldığı unutulmamalıdır” ifadesini kullandı.
Burcu, “Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail ilişkilerinin düzeldiği ve İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa Birliğine taşınmasının projelendirildiği bu günlerde izlenmesi gereken en verimli ve akılcı yol bir an önce Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmak ve Kıbrıs gazının İsrail gazı ile birleştirilerek Türkiye üzerinden AB’ye erişimini sağlamaktır. Tüm tarafların kazançlı çıkacağı böylesi bir planlama şüphesiz ki Kıbrıs sorunun çözümüne de katkı koyacaktır” dedi.