Cumhurbaşkanlığı’ndan Kayıp Şahıslar Komitesine 50 bin Euro bağış

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’nın Kayıp Şahıslar Komitesi’ne 50 bin Euro bağışta bulunduğunu açıkladı.
Cumhurbaşkanlığı’nın Kayıp Şahıslar Komitesi’ne bağışladığı 50 Bin Euro, 1963, 1964 ve 1974 dönemlerine ait arşivlerde olası gömü yerleriyle ilgili araştırma yapılması için başlatılan çalışmalarda kullanılacak.
Kayıp şahısların bulunması için Kıbrıs ve Kıbrıs dışındaki arşivlerde araştırma yapılması ile ilgili bir proje geliştiren Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, kuracağı ekip için mevcut bütçe kalemleri dışında ek bir bütçeye ihtiyacı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu amaçla kullanılmak üzere KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın 50 bin Euro bağış yapmayı uygun gördüğünü söyledi.
Kayıp Şahsılar Komitesi’nin devam eden çalışmalarına ek olarak bu yeni projeyle; KKTC, Türkiye, RMMO, Yunanistan, Rum Polisi, Kızılhaç, BM ve BM’nin 63-64 ve 74 dönemlerindeki Kıbrıs’taki askeri birliklerinin arşivlerindeki bilgilere ulaşılacak.
Cumhurbaşkanı Akıncı, 5 Kasım 2015’te Kayıp Şahıslar Komitesi’nin listesinde KKTC’deki askeri alanlarda var olan ve kayıp şahıslara ait kalıntıların bulunması umudu taşınan 30 olası gömü yerinde gerekli araştırmaların başlayacağını duyurup, Komite’ye bu alanlarda yürütülecek çalışmalarında kullanılmak üzere 75 Bin Euro bağışta bulunmuştu.
Kayıp Şahıslar Komitesi’nin devam eden çalışmalarında bugüne kadar 2001 kayıptan 680’i bulundu.