Denktaş: “Müzakereler, Anastasiadis’in hedeflerine varmak için kullandığı bir mekanizma”

Demokrat Parti (DP) Milletvekili Serdar Denktaş, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in müzakere sürecini kendi hedefleri doğrultusunda kullandığını belirtti.

Denktaş, Kıbrıs sorunu çerçevesinde Berlin’de gerçekleşen üçlü görüşmenin ardından yıllardır dinlenen benzer açıklamaların ötesinde bir içerik olmadığını fakat, eleştirilecek noktalar da bulunduğunu kaydetti.

Serdar Denktaş yaptığı yazılı açıklamada, Anastasiadis’in, Şubat 2014 Ortak Açıklamasını elde ettikten sonra süreci sürekli oyalama yoluna gittiğini belirtti. Denktaş “Doğal gaz konusunda uluslararası ilişkilerini, dayanışmalarını, anlaşmalarını güçlendirerek Türkiye’yi bu bölgede yalnızlaştırarak, güçsüz kılarak istediklerini elde etmek Anastasiadis’in ana hedefi haline geldi. Bu ifademi doğrulayıcı açıklamayı zaten 11 Şubat 2014 sonrası kendisi yapmıştı.” ifadelerini kullandı.

Denktaş, zaman zaman ortaya “yaratıcı” başlığı altında attığı sonra geri çektiği, daha sonraki açıklamalarıyla muğlaklaştırdığı sözde önerilerin tümünün altında, büyük bir kararlılıkla yürütmekte olduğu bu stratejinin yattığını belirtti.