Din Adamları devrede
Date Added: 21 Nisan 2015, 10:44

KKTC’deki siyasiler Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle uğraşırken, iki toplumun dini liderleri ‘barışın inşası için’ dün bir araya geldi.

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos ve KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı (Müftü) Talip Atalay arasındaki görüşme, İsveç Büyükelçiliği’nin himayesinde gerçekleşti.

Rum Başpiskoposluğu binasında gerçekleşen görüşme öncesinde samimi pozlar veren dini liderler, barışa yapılacak katkı konusunu ele aldı.

Diyalog gazetesine konuşan Din İşleri Başkanı Talip Atalay, dün Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos ile olumlu bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik Mayıs ayında başlaması beklenen müzakereler öncesi, iki toplumun dini liderleri olarak bir araya geldiklerini belirten Atalay, müzakerecilere ellerinden gelen katkıyı sağlama konusunda Hrisostomos ile görüş birliği sağladıklarını ifade etti.

Atalay, bir süredir görüşmedikleri Hrisostomos ile dün, dini hoşgörü ve karşılıklı anlaşmanın adadaki sorunların çözülmesine yapabileceği katkıyı ve barış ortamının yaratılmasına dini liderlerin nasıl katkı koyabileceğini konuştuklarını söyledi.

Hrisostomos ile yaptıkları görüşmeler neticesinde özellikle 2014 ve 2015 yıllarında iki topluma ait ibadet yerlerinin tamiri konusunda önemli bir yol kat ettiklerine vurgu yapan Atalay, “Sayın Hrisostomos’la yaptığımız görüşmeler hem Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yürütülen müzakerelere manevi destek hem de iki toplumun gerek Güney Kıbrıs’taki gerekse Kuzey Kıbrıs’taki ibadethanelerinde gönül rahatlığı ile ibadet yapmalarına olanak sağladı. Bu müspet bir gelişme” dedi.

(Diyalog Gazetesi)