Din İşleri Başkanı Atalay Turizm Bakanı Sucuoğlu’nu ziyaret etti
Date Added: 18 Ağustos 2015, 10:24

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu’nu ziyaret etti.
Bakan Sucuoğlu, yaptığı konuşmada Kıbrıs müzakerelerinin devam ettiğine işaret ederek, 5-6 ay içerisinde son noktanın konularak 50 yıldan beri süre gelen sorunun barışla sonlandırılabileceğini söyledi.
Din İşleri Başkanı Atalay’ın iki kültür ve iki farklı dine sahip halkın birbirini anlaması ve tanıması yönünde sarf ettiği çabaları takdir ettiğini belirten Sucuoğlu, Atalay’a turizm açısından, Kıbrıs Türkünün kendini anlatması adına yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

Din İşleri Başkanı Talip Atalay da, konuşmasında, bölgede birçok ülkenin kanlı olaylara sahne olduğunu dile getirdi ve Kıbrıs’ta bu tür olaylar olmamasına rağmen kalıcı barışın yakın zamanda Adaya gelmesini diledi.
Tarihi camiler ve kültürel mirasa ait mekânlar için katkı beklediklerini dile getiren Atalay, Hala Sultan, Hz. Ömer ve Kırklar Tekkesi, Alevkayasındaki Sourp Magar (Ermeni Manastırı), St. Barnabas Manastırı ve Apostol Andrea Kilisesinin hem inanç turizmi hem karşılıklı duruşlarıyla kültür çeşitliliği açısından önemli olduğunu ifade etti.