Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Savuma Bakanı Akar ile görüştü
Date Added: 31 Ağustos 2022, 10:14

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savuma Bakanı Hulusi Akar ile görüştü.

Tahsin Ertuğruloğlu temasları çerçevesinde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.  İki ülkenin heyetlerinin de katıldığı yemekte Kıbrıs konusundaki gelişmeler ile Eylül ayında gerçekleşecek New York ziyareti kapsamında yapılması öngörülen temaslar değerlendirildi.

İki bakan ayrıca bakanlıklar arasındaki ilişkileri de ele aldı.

Çavuşoğlu, sosyal medyadan yaptığı patlaşımda “Zafer günümüzde KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nu misafir ediyoruz.  Bizi ortadan kaldırmaya teşebbüs edenlerin hayallerini 1922’de de 1974’te de yıktık, birlikte yok ettik. Günümüz kutlu olsun!” ifadelerini kullandı

Öte yandan Türkiye Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki TSK Komuta Kademesi, dost ve kardeş ülkelerin Savunma Bakanları ve Bakan Yardımcıları ile Millî Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulunda bir araya geldi.

Hulusi Akar, davetlisi olarak Türkiye’ye giden Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Kazakistan Savunma Bakan Yardımcısı Tümgeneral Sultan Kemaleddinov, Kırgızistan Savunma Bakan Yardımcısı Tuğgeneral  Akylbek İbraev ve Özbekistan Savunma Bakan Yardımcısı Albay Hamdan Karşıyev ile Millî Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulunda gerçekleştirilen toplantıda buluştu.

Konuklarını tek tek karşılayan Bakan Akar, karşılıklı yapılan ziyaretlerin ardından söz konusu faaliyetin planlandığını belirtti.

Kardeş ülkeler olarak bir araya gelinmesinin önemine değinen Bakan Akar, “Herkesin bildiği gibi dünyada tek başına kimse ayakta duramıyor. Onun için dost, kardeş, müttefik ülkelerin birbirleriyle yardımlaşması, görüşmesi şart. Bizimle ilgili olarak askerî eğitim iş birliği, savunma sanayi konularındaki ilişkileri daha da geliştirebiliriz. Bu konularda alınmış bir karar yok, masanın üzeri tertemiz. Herkes fikrini görüşünü ortaya koyacak, birlikte karar vereceğiz. Çünkü barış dönemlerini iyi değerlendiremezsek risk dönemleri çok geç olur. Yaptığımız bu çalışmalar hiçbir şekilde üçüncü ülkelere karşı bir tavır değildir.” dedi.