Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu kabul etti  

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, KKTC’de temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu kabulde yaptığı konuşmada, ulusal davada Türkiye ile Kıbrıs Türkünün bir ve beraber olduğunu, adım adım birlikte hareket ederek Kıbrıs konusunda yeni bir sayfa açtıklarını, bir aldatmaca olan federasyon görüşmeleri ile 53 yılın boşa harcandığını ve başarısızlığın kanıtlandığını kaydetti.

Bu bağlamda netice odaklı bir müzakere süreci başlatılabilmesi amacı ile adım attıklarını ifade eden Bakan Ertuğruloğlu, sonuç alınabilmesi için, iki tarafın uluslararası statüsünün eşitlenmesinin önemine işaret etti.

Türkiye ve Kıbrıs Türk Halkının hem Mavi Vatan hem Kıbrıs Adası’nda ortak çıkarları ile Kıbrıs Adası’nın kilit önemine dikkat çeken Bakan Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türkünün kimsenin hakkında gözü olmadığını ancak kendi hakları için Türkiye ile birlikte dik duruş sergilediğini vurguladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, KKTC’nin dünyada bağımsız, güçlü ve saygın bir devlet olarak yerini alması için destek verdiklerini ve Türkiye’de Kıbrıs’ın milli dava olarak görüldüğünü kaydetti.

Doğu Akdeniz’de hem Kıbrıs Türk halkının hem Türkiye’nin haklarını kararlılıkla koruyacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, Ada’da artık kimsenin burnunun kanamadığını ve KKTC’nin bağımsız bir devlet olarak tanınmasının zamanının geldiğini ve atılacak her adıma destek vereceklerini söyledi.