Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: “Devletin haber ajansı Devletten yana taraftır”
Date Added: 20 Aralık 2022, 12:10

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) devlet adına çok önemli bir kurum olduğunu vurgulayarak, “Devletin haber ajansı Devletten yana taraftır. Bu hükümetten yana taraf olması anlamına gelmez. Hükümetten yana değil ama devletten yana taraftır” dedi.

Kıbrıs Türkünün sesini dünyaya duyuran Türk Ajansı Kıbrıs, 21 Aralık’ta 49’uncu yaşını kutlayacak. Kutlamalar çerçevesinde Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, TAK Yönetim Kurulu’nu kabul etti. Kabulde, TAK Müdürü Fehmi Gürdallı ile Yönetim Kurulu üyeleri Züleyha Karaman, Alihan Pehlivan, Güven Bengihan ve Meltem Sonay yer aldı.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, heyeti kabülünde konuşmasına TAK’ın yıldönümünü kutlayarak başladı. Ajansın gelecek yıl 50’nci yaşına basacağına işaret eden Bakan Ertuğruloğlu, TAK’ın devlet kuruluşu olmasının yüklediği sorumluluklar olduğunu da vurguladı.

“BRT ve TAK’ın önemli işlevinin bugün de devam ettiğini” ifade eden Bakan Ertuğruloğlu, özel ajans ve basın kuruluşlarının çok seslilik adına önemli olsa da devletin haber ajansı ve televizyonuna sahip olmamasının, özellikle de KKTC gibi bir devlet adına düşünülemez olduğunu vurguladı.

Konuşmasında tarafsız yayıncılık kavramına da değinen Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, “Devletin haber ajansı taraftır. Devletten yana taraftır. Bu hükümetten yana taraf olması anlamına gelmez. Hükümetten yana değil ama devletten yana taraftır” diyerek, bunun tek bir siyasi görüşün yansıtılması değil, devletin çizgisinin yansıtılması manasına geldiğini dile getirdi.

TAK Müdürü Fehmi Gürdallı da kabulde yaptığı konuşmada, TAK’ın yarım asra yakın süredir Kıbrıs Türkünün sesini duyurduğuna işaret etti.

TAK Yönetim Kurulu ve TAK çalışanları ile birlikte ajansın daha iyi bir noktaya gelmesi için çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Gürdallı, Ajansı öncelikli bir yere koydukları için TAK Yönetim Kurulu üyelerine ve çalışanlara da teşekkür etti.

TAK Müdürü Gürdallı son dönemde İngilizce haber servis etmeye başlayan TAK’ın uluslararası anlamda da referans noktası haline gelmesini hedeflediklerini vurguladı.