Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: “Kim nasıl isterse baksın, bu yol yapılacak ve bitirilecektir”
Date Added: 25 Ağustos 2023, 10:15

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Kim nasıl isterse baksın, bu yol yapılacak ve bitirilecektir” dedi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Cumhuriyet Meclisi olağanüstü genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın Pile-Yiğitler Yolu’na ilişkin eleştirilerini yanıtladı.

Ertuğruloğlu, “Bu süreçte Birlemiş Milletler’le görüşme yapılmadı, sürpriz, keyfi bir şekilde ihbarda bulunulmadan çalışmalara başlandı” yönünde iddiaların doğru olmadığını kaydetti. Bunun üzerine CTP Genel Başkanı Erhürman, oturduğu yerden, “konuya ilişkin temasların yıllardır yapıldığını bildiğini, eleştirilerinin kendileri ile görüşme yapılmamasına” yönelik olduğunu söyledi.

Ertuğruloğlu, yıllardır yapılan temaslara ilişkin “Bunca yıldır bu temaslar yapıldı da ne elde edildi? BM’nin bir niyeti vardı da biz mi engel olduk?” diye sordu.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Pile köyündeki Kıbrıs Türk halkının yıllardır çektiği sıkıntılara değinerek, tüm bu süre içerisinde bu sıkıntıları BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart’a, öncesinde de Elizabeth Spehar’la yaptığı görüşmelerde Pile yolunu yapma yönündeki kararlılıklarını aktardığını, tüm temaslarda sıkıntılara çözüm taleplerini ilettiklerini ve taleplerin reddedildiğini söyledi.

“Bizi haklıyken haksız duruma düşürdünüz” eleştirilerine değinen Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, “Haklıyken ne kazandık” diye sordu ve haklı olunan süre boyunca Pile’deki Türk halkının sıkıntılarının devam ettiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bu projeye haziran ayında başlayacaklarını ancak Stewart’ın görevi gereği New York’a gitmesi gerektiğini ve ardından aile meselelerinden dolayı bir süre adada olmayacağını, bu nedenle Kıbrıs’ta olmadığı süre boyunca bu projenin başlatılmamasını talep ettiğini anlattı.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, 15 Ağustos’ta adaya dönen ve 17 Ağustos’ta kendisini ziyaret eden Stewart’ın, “askeri bir amaç ve toprak çalma gibi bir niyetin olmadığının beyan edilmesi halinde, kendisinin diğer taraflarla müzakere edeceğini ve resmi bir teklifle kendisine geleceği” yönünde görüş belirttiğini aktardı.

Bunu kabul etmediğini kaydeden Ertuğruloğlu, BM ve Stewart’ın bunu yapmak için 2 buçuk ayı olduğunu ve bu süreyi kullanmadığını belirterek, şu anda yapılmaya çalışılanın ise “zamana oynamak” olduğunu belirtti.

Stewart’a, “bugün başlıyoruz” dediğini ve başladıklarını kaydeden Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu “Biz bu yolu yapacağız. Bunda kararlıyız” dedi.

Rum Yönetimi’nin yaptığı benzer projelere BM’nin göz yumduğunu ifade eden Ertuğruloğlu, BM nezdinde Rum’un her zaman daha haklı olduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, yaşanan tatsız olayların sorumlusunun Birleşmiş Milletleri’nin askerleri olduğunu da vurguladı. BM Barış Gücü askerlerinin isminde yer alan “Barış Gücü” kelimesini sorgulayan Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Barış Gücü askerlerinin 1964-1974 yılları arasında ülkede olduğunu ve bu yıllarda Kıbrıs Türkü’nün yaşadığı tüm sıkıntılar karşısında “biz gözlem yapmak ve rapor vermek için buradayız” dediklerini anımsattı.

“Yıllardır diğer bütün yöntemleri denedik. Taleplerimizi ilettik. Ancak Pile Türkü için hiçbir şey yapılmadı” diyen Ertuğruloğlu, BM’nin bu yolu yapmaya hiçbir niyeti yokken, bugün bu yolun yapılmasına izin vereceğini ifade etti.

Bu yolun hiçbir şekilde istismar edilmeyeceğini, bunun sorumluluğunun kendilerinde olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, bu süreçte her gün BM yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Yol çalışması sırasında meydana gelen üzücü olaylardan ilk başta haberdar olmadığını, başladıktan sonra konuya ilişkin arandığını ve bilgilendirildiğini söyleyen Ertuğruloğlu, “Kim nasıl isterse baksın, bu yol yapılacak ve bitirilecektir. Bu Pile halkı için bir kazançtır” diye konuştu.