Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nun Erenköy Direnişi’nin 59’uncu Yıl Dönümü nedeniyle mesaj yayımladı
Date Added: 08 Ağustos 2023, 10:29

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Erenköy Direnişi’nin 59’uncu Yıl Dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Ertuğruloğlu’nun mesajı şöyle:

-“Erenköy Direnişi, Türkiye’nin, Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğünü, egemenliğini, hak ve çıkarlarını sonsuza kadar korumaya kararlı ve muktedir olduğunu, Kıbrıs Türkünü asla yalnız bırakmayacağını tüm dünyaya fiilen gösterdiği tarihi bir dönüm noktası olmuştur”

Şanlı Erenköy Direnişi, kurtuluşun yolunu, başarının sırrını, vatan için nelere katlanılması ve ne gibi fedakarlıklar gerektiğini öğreten, Kıbrıs Türkü’nün tarihinin akışını değiştiren bir gün olmuştur.

“Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” diyerek yurt dışındaki yüksek öğrenimlerini yarıda bırakarak vatan savunmasına koşan üniversite gençliğinin Erenköy halkı ile gösterdiği mücadele azmi, Kıbrıs Türk halkının mücadele tarihinde vatan sevgisi, özgürlük ve bağımsızlık tutkusu, inanç ve kararlılık gibi üstün faziletlerin destanlaştığı bir mücadeledir.

Bölgedeki Türkleri toptan yok etme hırsıyla saldırıya geçen sayı ve silah açısından üstün Rum, Yunan güçleri karşında az sayıdaki Kıbrıs Türkü, canları pahasına mevzilerini terk etmeyerek, Kıbrıs Türk halkının hürriyet aşkı ve kararlılığının timsali, aydınlık istikbalinin kaynağı, Kıbrıs Türk gençlerinin esin kaynağı olmuştur.

Rumların, Kıbrıs Türk halkını sistemli bir şekilde toptan yok etmek için saldırıya geçtiği o karanlık günlerde, Kıbrıs Türküne, Anavatan Türkiye’den başka hiçbir ülke, hiçbir kuruluş kılını dahi kıpırdatmamıştır. Kıbrıs Türkü her durumda Anavatanına güvenmiş ve Anavatan Türkiye her zaman Kıbrıs Türkünün kurtarıcısı olmuştur. Erenköy Direnişi, Türkiye’nin, Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğünü, egemenliğini, hak ve çıkarlarını sonsuza kadar korumaya kararlı ve muktedir olduğunu, Kıbrıs Türkünü asla yalnız bırakmayacağını tüm dünyaya fiilen gösterdiği tarihi bir dönüm noktası olmuştur.

Kıbrıs Türkü’nün o karanlık günlerden, devlet sahibi olduğumuz bugünlere ulaşmasını sağlayan mücadelenin neden verildiğinin idraki ile Şanlı Erenköy Direnişi’nin 59’uncu yılında, tüm şehitlerimizi, Kıbrıs Türkünün yardımına koşan ve uçağının düşmesi sonucu Rumlar tarafından işkenceyle şehit edilen, Türk Hava Kuvvetleri’nin kahraman pilotu Yüzbaşı Cengiz Topel’i şükran ve minnetle anıyorum. Gazilerimize saygılarımı sunuyorum.