Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Kıbrıs Rum tarafı ne iddia ederse etsin Kıbrıslı Türklerle iktidar ve refahı paylaşmak istemiyor”
Date Added: 24 Aralık 2019, 08:35

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Atina’da haftalık olarak yayımlanan To Vima gazetesine verdiği mülakatta gündemi değerlendirdi.

Türkiye’nin başından beri bölgedeki sorunların çözümü için bir diyalog politikası benimsediğini ancak Akdeniz’de sahili bulunan ülkelerin çoğunun bu çağrıları görmezden gelerek tek taraflı hareketlerde bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Libya ile imzaladığımız muhtıranın uluslararası hukuka uygun olduğuna ve deniz sınırlandırmasına ilişkin temel ilkelere saygı gösterdiğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs’ta çözüm arayışlarına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Çavuşoğlu, Ankara’nın adil ve kalıcı bir çözüm için her zaman çalıştığını ancak Rum tarafının, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini tanımamakta ısrar ettiğini kaydetti.
Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kıbrıs Rum tarafı ne iddia ederse etsin Kıbrıslı Türklerle iktidar ve refahı paylaşmak istemiyor. Aksine, onları azınlık gibi görmeyi tercih ediyor. Maalesef Ada’da bugüne kadar taraflar arasında ortak bir zemin ve vizyon yok. Bunun için de Kıbrıslı Rumların gerçek niyetlerini dile getirmek için Birleşmiş Milletler çerçevesinde gayri resmi bir beşli konferans teklifinde bulundum.”