Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti 
Date Added: 05 Mart 2021, 10:52

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu dün çalışma ziyareti çerçevesinde KKTC’ye gelen AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu heyetini kabul ederek görüştü.

Bakan Ertuğruloğlu kabulde yaptığı konuşmada, TBMM Dışişleri Komisyonu başkan ve üyelerini Türk vatanı Kıbrıs’ta, KKTC’de ağırlamak ve istişare etmenin mutluluk kaynağı olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, bugünün (dün) tarihiyle örtüşen 4 Mart tarihinin, Kıbrıs konusu bağlamında anlamlı bir gün olduğunu, BM Güvenlik Konseyi’nin,  4 Mart 1964’te  186 sayılı kararı alarak Kıbrıs konusunda  müzakereler yoluyla iki tarafın kabul edebileceği yaşayabilir bir anlaşma sağlanmasının önündeki engeli oluşturduğunu kaydetti.

Bakan Ertuğruloğlu, BM’nin, ortaklık cumhuriyetini bozan Rum tarafını tek taraflı bir şekilde BM Genel Kurulu’nda üye ülke olarak oturtmakla, sorunu çözmeye yardımcı olabilecek bir kuruluş olmaktan çıkarak, sorunun tarafı olduğunu ve bugüne kadar da bu şekilde gelindiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, TBMM heyetinin dünkü ziyaretinin 4 Mart tarihiyle örtüşüyor olmasının anlamlı bir olay olduğunu, diğer yandan, ziyaretin, gayrıresmi 5+1 formatında, 27 Nisan’da yapılacak toplantının öncesinde gerçekleşmesinin de çok anlamlı olduğunu belirterek, “Kıbrıs davası Türk milletinin davasıdır. Sadece Kıbrıs Türkü’nün davası değildir. Ulusal davalar birlikte belirlenir, birlikte savunulur, birlikte ileriye götürülür. Bu zeminde de Dışişleri Komisyonu’nun KKTC’ye ziyaretini çok önemsiyoruz” dedi.

“5+1 toplantısı önerisinin Türkiye’nin önerisi olduğunu hatırlatan Bakan Ertuğruloğlu, orada neticenin ne olacağı, o süreçte ortaya çıkacaktır ama ben her zaman oranın ne olmaması gerektiğini hep söylemeye çalışan birisiyim” diyerek şöyle devam etti:

“5+1, 52 yıllık sözde toplumlararası görüşmeler sürecinin bir devamı değildir. 5+1, 2017 yılında Crans Montana’da çöken sürecin kaldığı yerden devamı da değildir. 5+1, güven artırıcı önlemlerin gündeme geleceği bir toplantı da olmaması gerekir. Tek bir amacı vardır. Bu nedenle Türkiye bu öneriyi yapmıştır. Tarafların bundan sonra aynı şeyleri tekrarlayarak farklı bir netice beklememesi gerçeğinden hareketle, eğer müzakereler başlayacaksa, müzakere edilecek ortak zeminin var olup olmadığının ortaya çıkmasını sağlamaya yönelik bir toplantıdır.”

Bakan Ertuğruloğlu, KKTC ve Türkiye’nin söz konusu toplantıya açık yüreklilikle ve iyi niyetle katılacağını, devletinden, egemenliğinden ve egemen eşitliğinden asla taviz vermeyeceğini, geri adım atmayacağını, toplantının başka taraflarca sulandırılmasını ve hedefinden saptırılmasını asla kabul etmeyeceğini vurguladı.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç ise görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Kıbrıs Türk halkına sevgi ve selamlarını ileterek “KKTC’nin ve Kıbrıs Türkü’nün davası, hakları, varoluşsal hakları, temel hakları, Türkiye olarak her zaman en önem verdiğimiz, birinci öncelik olarak gördüğümüz, uluslararası camia içerisinde haksızlıklara maruz kalmış olduğunda ve bırakıldığında, “fakat”sız, “ama”sız her zaman arkasında durduğumuz ve duracağımız bir davadır.” dedi.

Kılıç, Kıbrıs Türk halkının uzun yıllardır bu mücadeleyi en kuvvetli şekilde verdiğini vurgulayarak, TBMM’nin her zaman Kıbrıs Türk halkının bu noktadaki çabalarını, çalışmalarını ve iradesini desteklediğini kaydetti.

Komisyonun AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’li üyeleri de söz alarak, Kıbrıs Türk halkı ve KKTC’nin mücadelesine destek belirttiler.