Dışişleri Bakanlığı, Amerikan donanmasına ait savaş gemilerinin kısa bir süre içinde iki kez adaya intikal ettirilmesine tepki gösterdi
Date Added: 18 Mayıs 2023, 09:58

Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne askeri desteğini artırarak devam ettirmesinin, ABD’nin Doğu Akdeniz’de uzlaşı ve diplomasi yerine gerilim ve çekişmeyi tercih ettiğini ortaya koyduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan resmi bir açıklama ile Doğu Akdeniz’de görev yapan 6. Filo’ya bağlı USS Arleigh Burke isimli güdümlü roket destroyerinin 16 Mayıs 2023 tarihinde “liman ziyareti” kapsamında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Limasol limanına vardığı duyurulmuştur. Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Amerika Birleşik Devletleri’ne ait USS San Juan isimli saldırı denizaltısı yine “liman ziyareti” kisvesi altında aynı Rum deniz limanına uğramıştı.

Amerikan Donanmasına ait savaş gemilerinin kısa bir süre içinde iki kez adaya intikal ettirilmesi ABD’nin Ada’daki dengeleri gözetmemesinin ve açıkça taraf tutmasının yeni bir örneğidir. ABD’nin olayın vahametini örtbas etmek için kullandığı sözde “ortaklık” ve “planlı ziyaret” gibi basitleştirilmiş gerekçeler de inandırıcılıktan uzaktır.

Bilindiği gibi ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uyguladığı silah satışı yasağını 2022 yılında tamamen kaldırmış ve müteakip olarak askeri işbirliğini ileriye taşıyarak Rum tarafını ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programına dahil etmişti.

Günden güne artan provokatif ve saldırgan tavırlarını devam ettiren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) ABD gibi bir ülke tarafından askeri anlamda gayet açık bir şekilde desteklenmesi, Kıbrıs konusunu daha da zorlaştırdığı gibi adada ve bölgede gerilimin artmasından başka bir amaca hizmet etmemektedir.

Kayda geçirmekte olduğumuz tüm çekincelerimize rağmen ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne askeri desteğini artırarak devam ettirmesi, ABD’nin Doğu Akdeniz’de uzlaşı ve diplomasi yerine gerilim ve çekişmeyi tercih ettiğini ortaya koymaktadır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ise almakta olduğu destek ile ada ve bölgedeki gerilimi artırma faaliyetlerinden geri durmayacağı ve artarak devam ettireceği aşikardır.

Bu gelişmeler karşısında, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak amacıyla atılması gereken tüm adımları, her zaman olduğu gibi Anavatan Türkiye ile birlikte atmaya devam edeceğimiz ve gerekli karşılığı göstereceğimiz bilinmelidir.”