Dışişleri Bakanlığı: “Anastasiades, tarihle yüzleşmek yerine tarihi gerçekleri yeni nesillerden saklamayı tercih etmektedir”
Date Added: 04 Nisan 2022, 10:49

Dışişleri  Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Cuma günü yapılan  açıklamada, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiades’in terör örgütü EOKA’nın kuruluş yıldönümünde, adadaki Türk varlığını yok edip adayı Yunanistan’a bağlamak ve ENOSİS’i gerçekleştirmek için yemin etmiş eli kanlı EOKA örgütünden övgüyle bahsetmesini şiddetle kınıyoruz” denildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kıbrıs Türk halkının maruz kaldığı insanlık dışı mezalim ve katliamların başlıca sorumlusu olan EOKA terör örgütü, tarihin karanlık sayfalarında yerini almıştır. Rum terör örgütünü öven bu zihniyet, Rum tarafındaki ırkçılık ve Türk düşmanlığının devam etmekte olduğunun başka bir kanıtıdır. EOKA terör örgütünün sözde “bağımsızlık ve özgürlük” için “kahramanca” mücadele ettiğini iddia eden Anastasiades, tarihle yüzleşmek yerine tarihi gerçekleri yeni nesillerden saklamayı tercih etmektedir.

Ada’da bugüne kadar bir anlaşmaya varılamamasının başlıca sebebi Rum tarafında uzun yıllardır hüküm süren bu zihniyettir. Bu nedenle, iki halkın kendi Devletlerinde, kendi topraklarında, iyi komşuluk ilişkisi içerisinde yan yana yaşamalarını öngören bir anlaşmanın en gerçekçi çözüm modeli olduğu kanaatindeyiz.”