Dışişleri Bakanlığı, GKRY’nin Doğu Akdeniz’deki tek yanlı hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin açıklama yaptı
Date Added: 23 Aralık 2022, 11:04

Dışişleri Bakanlığı, GKRY’nin Doğu Akdeniz’deki tek yanlı hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, tek taraflı ilan ettiği sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinin 6 numaralı parselinde Eni-Total şirketler ortaklığı tarafından yapılan araştırmada yeni bir doğal gaz rezervi keşfedildiği anlaşılmaktadır. Sözde 6’ıncı parselde yürütülen faaliyetlerle GKRY, Kıbrıs Türk Halkının haklarını gasp etmekte, bunun yanında, 6’ıncı parsel Türkiye Cumhuriyeti’nin kıta sahanlığı ile de çakışmaktadır.

Rum yönetimi Doğu Akdeniz’deki tek yanlı faaliyetlerine, Kıbrıs Adasının ortak sahibi olan Kıbrıs Türk tarafının tüm itirazlarına ve yapıcı işbirliği önerilerine rağmen devam etmektedir. Bu faaliyetlere, Kıbrıs Adası üzerinde ve çevresindeki tüm doğal kaynakların eşit sahibi olan Kıbrıs Türk Halkı’nın müktesep hakları hilafına devam etmesi, Rum tarafının hâkimiyetçi ve paylaşımdan uzak zihniyetini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bölgede bir gerginlik unsuru haline gelen hidrokarbon kaynaklarına ilişkin sorunun diyalog yoluyla çözülmesi amacıyla 2011, 2012 ve 2019 yıllarında ve son olarak 1 Temmuz 2022 kapsamlı ve yapıcı işbirliği önerileri ortaya koymuştur. Son önerimize henüz hiçbir yanıt vermeyen Rum tarafına, işbirliği önerimizin hala masada olduğunu hatırlatırız. Ayrıca, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de dahil olmak üzere, ilgili tüm aktörlerin katılımıyla bir bölgesel Doğu Akdeniz Konferansı düzenlenmesi önerisi de hala geçerliliğini korumaktadır.

Doğu Akdeniz’de gerilimi yükselten adımlar atmaktan kaçınmayan Rum yönetimi Kıbrıs Türk Halkının haklarını gasp etmeye devam ettikçe, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte, meşru hak ve çıkarlarımızın korunması için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.

GKRY’nin Kıbrıs Türk Halkını temsil etmediğini ve Kıbrıs Türk Halkı adına karar verme hakkına sahip olmadığını, bu çerçevede sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti” adı altında adanın deniz yetki alanlarına ilişkin yaptığı tüm tek yanlı faaliyetlerinin gayrı yasal olduğunu da bu faaliyetlere müdahil olan şirketlere, ülkelere ve tüm uluslararası camiaya hatırlatırız.”